Jak dbać o zmywarkę

Jak dbać o zmywarkę

W jednym z poprzednich wpisów podzieliłam się z Wami wskazówkami, którymi kierowałam się przy wyborze mojej zmywarki Electrolux EEG69320L. Aby zmywarka działała prawidłowo i zgodnie ze swoim przeznaczeniem – oszczędzała nasz czas zapewniając czyste, błyszczące naczynia, musimy pamiętać, aby regularnie o nią dbać : )

Ważną sprawą jest dobra znajomość naszego sprzętu, ponieważ nie w każdej zmywarce te same części są możliwe do demontażu i umycia ” na zewnątrz”. Z pomocą przyjdzie oczywiście instrukcja obsługi : )

Kluczowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę to:

 • Filtry i sitka, ramię spryskujące – zbierają się tu wszystkie niespłukane resztki jedzenia, które są zbyt duże i nie potrafią się rozpuścić. Aby zmywarka mogła skutecznie pracować, wystarczy przemyć/ wypłukać je ciepłą wodą lub w przypadku tłustych zabrudzeń umyć płynem do naczyń.
 • Uszczelki – wyglądają niepozornie, ale gromadzi się w nich bardzo dużo brudu. Jest to część, której nie zdejmuję do czyszczenia, przemywam delikatną gąbką z płynem do naczyń.
 • Drzwi i panel to miejsca łatwo dostępne, których nie da się przeoczyć, więc zazwyczaj nie sprawiają większych trudności z codziennym utrzymaniem czystości. Dodatkowo raz w miesiącu warto umyć zmywarkę (bez naczyń). Można w tym celu wykorzystać specjalne środki chemiczne, lub zastosować znany domowy sposób – połączenie octu i sody oczyszczonej, choć wtedy należy dokładnie zapoznać się z opinią producenta na ten temat. Niektórzy nie zalecają takiego rozwiązania, co grozi utratą gwarancji, dodatkowo ocet należałoby dodać dopiero po wstępnym wypłukaniu i wymianie wody.

Aby mycie zmywarki było mniej problematyczne, warto pamiętać również o kilku zasadach, które przysłużą się naszym sprzętom:

 • Prawidłowe ułożenie naczyń. Jeśli w zmywarce jest ich zbyt dużo i dodatkowo na siebie nachodzą, przepływ wody jest utrudniony. Bardziej zabrudzone naczynia powinny znaleźć się w dolnym koszu, resztki pokarmu można również wypłukać przed włożeniem naczyń do zmywarki.
 • Środki do mycia- płyn, tabletki powinny być dobrej jakości, dostosowane do twardości naszej wody.
 • Stosując sól do zmywarki zapobiegniemy osadzaniu się kamienia.

Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki, które pomagają Wam w pielęgnacji zmywarek podzielcie się w komentarzu : )

czyszczenie zmywarki
czyszczenie filtra zmywarki
jak umyć zmywarkę

*Zdjęcia dzięki uprzejmości Electrolux

Komentarzy: 10

 1. Stella
  17 lipca 2019 / 18:03

  Fajne porady, dorzucilabym jeszcze nabłyszczacz do zestawu 🙂

  • Marta
   Autor
   18 lipca 2019 / 17:15

   Zdecydowanie 🙂 u mnie akurat tabletki z nabłyszczaczem, więc zapomniałam uwzględnić 😉

 2. Aga
  17 lipca 2019 / 19:41

  Przyda sie 🙂

  • Marta
   Autor
   18 lipca 2019 / 17:15

   Miło mi 🙂

 3. Gosik
  18 lipca 2019 / 16:10

  Bardzo przydatne, wstyd przyznać, ale kiedyś nie wiedziałam o istnieniu czegoś takiego jak sitko, bo nie czytałam instrukcji obsługi, jednak jak w domu pojawił się brzydki zapach po otwarciu zmywarki szybko powróciłam na dobrą drogę. Teraz płuczę je praktycznie po każdym cyklu, bo zawsze coś się osadzi.

  • Marta
   Autor
   18 lipca 2019 / 17:17

   🙂

 4. Kaja
  20 lipca 2019 / 15:43

  Znalazłam ten post w internecie i przy okazji poznałam Pani cudowną kuchnię na pewno zostanę też po super przepisy piękna strona 🙂

  • Marta
   Autor
   22 lipca 2019 / 11:28

   Ogromnie mi miło, bardzo się cieszę i zapraszam po nowe inspiracje 🙂

 5. Agata
  25 lipca 2019 / 18:05

  Super wpis dla kogos takiego zapominalskiego jak ja 🙂 co prawda jeszcze mi zmywarka nie zionie nieprzyjemnymi zapachami, ale mycie nie nalezy do moich ulubioncyh 🙂

  • Marta
   Autor
   26 lipca 2019 / 15:40

   Cieszę się, że się przyda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
22 − 4 =