Jak wybrać piekarnik. Poradnik + Konkurs

babka na oleju przepis
Piekarnik to podstawa każdej kuchni : ) Nawet jeśli nie lubicie piec ciast nie ma nic lepszego, niż obiady z piekarnika, które zazwyczaj nie wymagają dużego nakładu pracy, a świetnie smakują : ) Kwestia wyboru piekarnika jest bardzo indywidualna, ale z mojego doświadczenia podpowiem Wam na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Posiadam niewielką kuchnię, dlatego zdecydowałam się na piekarnik parowy do zabudowy i wybrałam model Electrolux EOA45555OX. Moim zdaniem pięknie się prezentuje i choć design nie jest podstawowym kryterium wyboru piekarnika, na pewno stanowi wartość dodaną ; ) Piekarniki możecie zamontować pod płytą indukcyjną lub jak w moim przypadku w słupku. Jest to nie tylko bardzo wygodne podczas użytkowania, ale również świetnie sprawdza się jeśli posiadacie małe dzieci, które chętnie próbują zaglądać do środka ; ) Pozostając w temacie Maluchów dobrym rozwiązaniem jest blokada rodzicielska, chowane pokrętła oraz chłody front piekarnika.


jak wybrać piekarnik do zabudowy
Możliwości, które oferują obecne piekarniki są ogromne, jednak moim zdaniem warto kierować się tymi, które rzeczywiście ułatwią nam pracę w kuchni i sprawią, że nasze dania będą smaczniejsze. Najważniejsze funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze piekarnika to:

Pojemność. Jeśli macie taką możliwość polecam Wam wybrać pełnowymiarowy piekarnik 60 cm, który w moim przypadku ma pojemność aż 71l, co w połączeniu z systemem dual cook pozwala mi upiec 2 potrawy na raz. Warto zwrócić na to uwagę, bo zdarza się, że przy tych samych wymiarach pojemności mocno różnią się między sobą. Mój piekarnik ma możliwość pieczenia na 3 różnych poziomach, dzięki czemu łatwiej opanować przedświąteczną gorączkę, czy choćby przygotować  większą partię ciasteczek za jednym razem : )


jak wybrać piekarnik
Funkcje – tryby piekarnika. Termoobieg oraz dolna i górna grzałka to opcje obowiązkowe. Ważne jest również jednak w jakich konfiguracjach możecie ich używać. Jeśli tak jak my lubicie zapiekanki i odświeżanie chleba w piekarniku zdecydowanie przyda Wam się opcja grill : )


jaki piekarnik do zabudowy
Funkcja pieczenia z parą. Służy ona do zwiększenia wilgotności podczas pieczenia, a potrawy pieczone lub podgrzewane na parze nie tylko lepiej smakują, są bardziej soczyste, ale także zachowują do 90% wartości odżywczych tak jak w przypadku ryby pieczonej z warzywami. Para hamuje mieszanie się różnych zapachów i smaków w trakcie pieczenia, możemy więc piec dwie różne potrawy w tym samych czasie. Przetestowałam na przykładzie ryby i ciasta – pysznej babki na oleju, na którą przepis znajdziecie na końcu wpisu : ) Dzięki funkcji pary babka i inne ciasta są zawsze idealnie wyrośnięte i równomiernie wypieczone.


przepisy na wielkanoc
Zakres temperatur. Niska temperatura np. 50 C pozwoli nam nie tylko na suszenie warzyw i owoców, ale sprawdza się również jako sprzyjające środowisko do wstępnego wyrastania drożdżowego ciasta. Wystarczy 20 minut i ciasto podwoi swoją objętość : ) Wysokie temperatury są z kolei niezbędne np. do przyrządzenia perfekcyjnej pizzy. Korzystając wyłącznie z dolnej grzałki uzyskacie wyjątkowo chrupiący spód zupełnie jak z pizzerii : )

Intuicyjne użytkowanie. Nasz piekarnik może posiadać nawet tysiąc funkcji, ale wtedy prawdopodobieństwo, że zapamiętamy je wszystkie jest bardzo nikłe ; ) Mimo, że osobiście nałogowo czytam każdą instrukcję obsługi wiem, że jeśli mój Mąż (który z kolei nigdy ich nie czyta ; ) ) ma również korzystać z naszych sprzętów, muszą być na tyle intuicyjne, abym nie musiała go instruować odnośnie ich obsługi użytkowania ; ) Nasz piekarnik posiada nawet małe rysunkowe podpowiedzi tzw. wykres pieczenia na wewnętrznej stronie drzwi piekarnika : )

Dodatki. Moje ulubione dodatki to zdecydowanie prowadnice teleskopowe, łatwoczyszcząca emalia oraz niezastąpiona termosonda, która pozwala nam precyzyjnie kontrolować proces pieczenia. Wystarczy umieścić ją wewnątrz mięsa, ustawić pożądaną temperaturę, a gdy mięso ją osiągnie piekarnik poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym.

A Wy czym kierujecie się przy wyborze piekarnika?  : )


piekarnik do zabudowy jak wybrać
Dwukolorowa babka na oleju – przepis

prosta babka na oleju przepis
Składniki:

  • 5 jajek (wielkość L)
  • 1 szklanka cukru trzcinowego
  • 1 szklanka oleju rzepakowego
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki soku z cytryny

Jajka zmiksować z cukrem trzcinowym na jasną, puszystą masę. Cienkim strumieniem stopniowo dodawać olej, cały czas miksując. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie zmiksować na najniższych obrotach miksera. Masę podzielić na dwie części, do jednej dodać sok z cytryny, do drugiej kakao i delikatnie wymieszać. Blachę do babki wysmarować masłem i wysypać bułką tartą, przełożyć jasną, a następnie ciemną część ciasta. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 C (termoobieg) przez ok. 40 minut, do suchego patyczka. Udekorować cukrem pudrem lub polewą czekoladową.

Smacznego!


Babka na oleju przepis
Mam również dla Was bardzo miłą niespodziankę – mini konkurs : )  Do wygrania są wspaniałe nagrody:

  1. Nagroda Główna – blender Electrolux Masterpiece ESB9300, który dzięki wytrzymałej i trwałej konstrukcji pozwala raz za razem siekać, rozdrabniać i miksować nawet najtwardsze składniki.
  2. Nagrody za drugie i trzecie miejsce – blendery sportowe Electrolux ESB2500 z wytrzymałymi butelkami, które umożliwią proste i błyskawiczne przygotowanie  pysznego koktajlu smoothie.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na pytanie:

Jaka jest Twoja ulubiona potrawa z piekarnika?
Konkurs trwa od 21.04.17 r. do 5.05.17r.  Powodzenia!

***

Kochani! Bardzo dziękuję Wam za tak liczny udział w konkursie, wybór był ogromnie trudny, ale po długich naradach udało się ustalić zwycięzców :

I miejsce Przemo – za zdradzenie wielopokoleniowego przepisu na sernik wraz z inspirującą opowieścią o tym, że wspólne spotkania przy stole zawsze wzmacniają rodzinne więzy, a towarzystwo smakołyków tworzy najpiękniejsze wspomnienia

II miejsce Aleksandra (komentarz dnia 4.05.17r.) – za krótką, ale bardzo celną i kreatywną odpowiedź, którą podziela zapewne większość z nas : )

III miejsce Jolka H. – za przypomnienie akademickich czasów, pysznego imprezowego chlebka i sytuacji, w których piekarnik był prawdziwym przyjacielem

Gratulujemy!!!


blender Electrolux Masterpiece ESB9300

Blender sportowy Electrolux-ESB2500
*Wpis powstał przy współpracy z marką Electrolux

Komentarzy: 447

  1. Karo
    21 kwietnia 2017 / 11:27

    Piękną masz kuchnię 🙂 na pewno wystartuję tylko muszę coś godnego wymyślić haha tyle tych pysznych potraw z piekarnika jest 🙂

  2. Magda
    21 kwietnia 2017 / 11:43

    Moim ulubionym daniem z piekarnika są najprostsze i najsmaczniejsze pieczone ziemniaki z ziołami których zapach unosi się w całym domu 🙂

  3. 21 kwietnia 2017 / 11:44

    Moja ulubiona potrawa jest słodka 🙂 Przypomina mi smak dzieciństwa <3 Moja mama piekła go w prodiżu (u mnie mówimy podźiż ;p ). I od kiedy prodiż został schowany przepis również został wrzucony do szuflady. Któregoś razu tak siedziałam i dosłownie nagle mi przyszedł do głowy Jabłecznik mojej mamy z prodiża…od razu "memory five" do mamy. Mama odebrała i mówię jej czy pamięta ten jej pyszny przepis na jabłecznik z prodiża?…a ona do mnie, że właśnie też jej się przypomniał i dosłownie trzyma go w rękach! No szok :O Po tylu latach po prostu, nagle nam się w tej samej chwili przypomniał ten jabłecznik. A mieszkamy na dwóch końcach miasta, więc tego samego dnia obie upiekłyśmy go w piekarniku. Jest tani, szybki i pyszny. Bez oleju, masła czy margaryny, bo pamiętacie, że stało się w kolejkach jak rzucili do sklepu któryś z tych produktów (też pamiętam jak jako dziecko byłam w sklepie, mama i tata w pracy, i okazało się że akurat w tedy przywieźli cukier i zapałki. Zajęłam kolejkę, pobiegłam po pieniądze ze skarbonki i kupiłam tyle ile mogłam. Ale byłam dumna z siebie- rodzice też).

    A to przepis na "Jabłecznik Grażynki z PRL'u":
    *4 jajka
    *1 szkl. cukru
    *1,5 szkl. mąki
    *2 łyżeczki proszku do pieczenia
    *cukier waniliowy lub olejek
    *ok 800-1kg jabłek. pokrojone obojętnie jak.

    Jajka i cukier ubić mikserem. Całe jajka.
    Dodać mąkę, proszek do pieczenia, cukier waniliowy i chwilę ubijać.
    Na koniec dorzucić jabłka i wymieszać.
    Przełożyć ciasto do nasmarowanej tortownicy i piec ok 55-65 min w temp. 170 st. Do suchego patyczka.
    Znowu zależy od piekarnika. Moja mama ma stary piekarnik i chyba mocniej grzeje, bo ona trzyma krócej ok 40min. U mnie to za krótko.
    Posypać cukrem pudrem.
    Smacznego 🙂

  4. 21 kwietnia 2017 / 11:50

    Nowy przepis, który dostałam od mojej e-przyjaciółki z Niemiec to „Flammkuchen”.
    Na początku tego roku rozmawiałam z moją przyjaciółką, która mieszka w Niemczech. Wiecie gadka szmatka, mówię, że dzieci właśnie pomidorówkę jedzą, a Ola wyskoczyła z FLAMMKUCHEN.
    … co to jest?! 😲W tym samym momencie Ola przysłała przepis. 😍
    Poczekałam do weekendu i na kolację zrobiłam ten cały flammkuchen…
    GENIALNE!
    PROSTE!
    SZYBKIE!
    PYSZNE!

    Składniki na 4 osoby czyli duża blacha z piekarnika:
    *500g mąki
    *250ml ciepłej wody
    *2 żółtka
    *2 szczypty soli
    *kwaśna śmietana
    *sól
    *pieprz
    *ok 300g wędzonego boczku
    *cebula
    Ze wszystkich składników zagnieść ciasto. Zajmie to dosłownie chwilkę.
    Położyć na blachę pergamin i rozwałkowane ciasto.
    Śmietanę wymieszać z solą i pieprzem. Posmarować nią rozwałkowane ciasto- dość grubo.
    Na śmietanę rozrzucić cebulę pokrojoną w piórka i boczek pokrojony w kosteczkę.
    I do nagrzanego piekarnika góra-dół 210 stopni, na 20-25min.
    Upieczony flammkuchen pokroić w prostokąty, ale można tak jak pizzę.

    Ja jadłam same, bo było tak pyszne, że nie chciałam psuć smaku dodatkami 🙂

    Ale reszta ferajny jak zwykle kombinowała i jadła z ketchupem.

  5. Tasha
    21 kwietnia 2017 / 13:02

    Biała kuchnia marzenie 😻😻😻

  6. Natalia
    21 kwietnia 2017 / 13:28

    Nie licząc ciast, moim ulubionym daniem z piekarnika są frytki z batatów 🙂

  7. agnieszka
    21 kwietnia 2017 / 14:22

    szybkim i ulubionym daniem z piekarnika jak dla mnie jest zapiekanka brokułowa z makaronem i szynką. Poniżej zamieszczam przepis.
    Rozgrzej piekarnik do 200°C. Ugotuj makaron zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Odcedź. Pokrój w kostkę szynkę. Podziel brokuł na drobne różyczki. Zetrzyj ser,wymieszaj z mlekiem i jednym jajkiem-powstanie gęsty sos. Blanszuj brokuł we wrzącej wodzie przez 3 min.
    Wymieszaj makaron z szynką, serem, brokułem i sosem.
    Całość umieść w naoliwionej brytfannie. Polej sosem. Piecz przez 25-30 min lub aż danie się zarumieni.
    Pychota,smacznego 🙂

  8. Ewa
    21 kwietnia 2017 / 15:08

    Ulubone danie z piekarnika? oczywiście pizza! zawsze i wszędzie i o wiele lepsza od tej z pizzeri a już na pewno pod względem doboru składników 🙂 aby ciasto było chrupiące polecam zwykły kamień do pizzy zwraca sie już za pierwszym razem 🙂

  9. Iwona G.
    21 kwietnia 2017 / 15:56

    Uwielbiam piec zarówno dania słodkie jak i wytrawne. Moją ulubioną potrawą jest zawsze ta, która smakuje mojej rodzienie. Ta, za którą mnie chwalą i zajadają z apetytem. Wtedy jestem najszczęśliwsza i mam motywację do działania 😊

  10. Ania
    21 kwietnia 2017 / 16:32

    Jest wiele potraw z piekarnika, które mogłabym jeść bez końca. Uwielbiam zapiekanki, pieczone mięsa, faszerowane warzywa, tarty i pizze, ale najbardziej smakują mi ciasta. Jestem fanką słodkości oraz kawy, dlatego tort cappuccino mogłabym jeść bez końca. Wyśmienity wilgotny biszkopt z delikatną kawową pianką zachwyca mnie smakiem i elegancją. Tort idealnie sprawdza się na hucznych urodzinach oraz mniej uroczystych spotkaniach. Jest tak pyszny, że szukam tylko okazji, by móc przygotować tort i cieszyć się jego wyśmienitym smakiem.

  11. Karolina
    21 kwietnia 2017 / 16:59

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika są bezy. Kruche zewnątrz, lekko wilgotne w środku. Z masą z mascarpone i owocami lub małe bez żadnych dodatków są najlepsze na świecie. Bez piekarnika byłoby to niemożliwe 🙂

  12. Katarzyna
    21 kwietnia 2017 / 17:52

    Moja ulubina potrawa jest pizza ktora przygotowoje ja w blyskawicznym tepie i zawsze wychodzi mi lewelacyjna wszyscy sie zachwycaja chociarz tez pieka z tego samego przepisu i imnie wyrosnie tak jak moja

  13. asioz
    21 kwietnia 2017 / 17:53

    Moja ulubiona potrawa to indyk z jabłkami lub pomarańczą nie ma nic lepszego 🙂 potrawa lekka ,zdrowa i pyszna na zimno i gorąco .Po prostu ja to uwielbiam rodzina i znajomi też .

    1,20 kg mięsa z piersi indyka
    7 jabłek winnych
    4 łodygi selera naciowego /można więcej /
    4 pomarańcze
    1 szklanka bulionu
    majeranek
    olej
    sól
    pieprz
    Mięso umyć osuszyć ,skropić sokiem z wyciśniętych pomarańczy ,natrzeć solą i majerankiem.Zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 2-3 godziny /można na całą noc/. Obsmażyć aby mięso było zrumienione przełożyć do naczynia żaroodpornego wlać bulion wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni piec około 30 minut .Następnie dodać jabłka obrane i pokrojone w kostkę a także oprószone majerankiem dać też seler podlać resztą soku pomarańczowego przykryć i piec do miękkości dalsze 30 minut.W czasie pieczenia polewać sosem.Smacznego

  14. Patrycja NUN
    21 kwietnia 2017 / 18:08

    Witam,
    Moim ulubionym dniem z piekarnika, którego nauczyła mnie babcia to oczywiście jest cytrynowy łosoś!
    Jest to pyszne danie i zdrowe. A i nie jest czasochłonne 🙂 Aby wykonać to danie należy zaopatrzyć się w :
    -4 filety łososia
    -2 żółtka
    -1 cytrynę
    -250 ml. śmietany 36%
    -1 kulka mozzarella
    -1 kg. ziemniaków (ugotowane/w szybkowarze 7 min)
    -przyprawa do ryb
    -2 pory
    -1 łyżka oliwy
    -5 dag. masła
    -sól i pieprz
    -3 gałązki rozmarynu
    -3 łyżki oleju słonecznikowego
    -4 pomidorki koktajlowe
    -1 łyżeczka uprażonego sezamu
    A przygotowanie jest dziecinie proste należy : -Naczynie w którym będziemy piec posmarować 3 łyżkami oleju słonecznikowego
    -Cytrynę należy obrać ze skórki i pokroić na 12 plasterków i rozłożyć na środku
    naczynia, po dwa plasterki obok siebie.
    – Potem filety z łososia doprawiamy przyprawą do ryb i układamy na plasterkach cytryn.
    -Zetrzeć na tarce kulkę mozzarelli i wymieszać ze śmietaną i żółtkami i polać łososia.
    -Następnie posypać uprażonym czarnym sezamem i położyć na każdym filecie jednego pomidorka koktajlowego
    -Dwie pory należy pokroić w krążki i przesmażyć na maśle z dodatkiem oleju,
    posolić oraz posypać świeżo zmielonym pieprzem.
    -Dookoła łososi rozłożyć ugotowane ziemniaki i pory. Pomiędzy łososia i ziemniaki położyć 3 gałązki świeżego rozmarynu.
    I na koniec całość wstawić do nagrzanego piekarnika 180 oC na około 20 minut.
    I smacznego!
    Całość to około 40 minut roboty, a jaka przyjemność z jedzenia! Mniami! 🙂
    Pozdrawiam
    Patrycja NUN

  15. Łukasz
    21 kwietnia 2017 / 18:16

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest tarta na spodzie z ciasta francuskiego z krewetkami, pomidorkami koktajlowymi, szparagami, serem mozzarella i groszkiem, wszystko to zalane śmietaną wymieszaną z jajkami doprawioną solą pieprzem i świeżymi ziołami ( oregano, bazylia, tymianek ) szybka ale jakże smaczna potrawa.

  16. Ilona
    21 kwietnia 2017 / 19:07

    Fajne porady! dla mnie ulubione danie z piekarnika to kurczak na butelce piwka 🙂 sam się robi i zawsze zachwyca wszystkich gości 🙂

  17. ryba
    21 kwietnia 2017 / 19:44

    Tort bezowy dakłas bo zawsze wychodzi a kiedyś beza była moją zmorą 🙂 Mam pewniaka na każde rodzinne spotkanie i w końcu zamiast stresu mogę rozkoszować się wizytą bliskich 🙂

  18. marta
    21 kwietnia 2017 / 19:49

    Najpyszniejsza z piekarnika jest chałka, którą sama robię… Nie wyobrażacie sobie jak cudny zapach unosi się w mieszkaniu podczas jej pieczenia. Najlepiej smakuje oczywiście jeszcze ciepła, podawana z zimnym mlekiem. Ostrzegam-chałka wyrasta ogromna i bardzo szybko znika…. Do tego uzależnia.
    Składniki:
    210ml ciepłego mleka
    300g mąki pszennej
    40g cukru
    1 opakowanie suchych drożdży (8g)
    2 żółtka
    50 g masła/margaryny do pieczenia
    rodzynki
    migdały do posypania
    1 jajko do posmarowania
    Wykonanie: Z mleka, mąki, cukru, drożdzy i żółtek zagniatamy ciasto (ok 8minut), na koniec dodajemy roztopione masło i zagniatamy jeszcze chwilkę, dodajemy rodzynki. Ciasto kładziemy do miski nasmarowanej oliwą, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrosniecia na ok.1,5 godziny. Po tym czasie wyjmujemy ciasto, zagniatamy chwilkę aby uleciały bąbelki powietrza. Dzielimy na 3 części, z każdej formujemy wałek od 35cm.
    Kładziemy obok siebie 3 wałki i zaplatamy jak warkocz. Odstawiamy jeszcze na około 20 minut. Smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy migdałami. Pieczemy ok 20minut w 200stopniach.
    Chałka jest nieziemsko pyszna. Do tego zawsze robi wrażenie na gościach ponieważ naprawdę jest ogromna po upieczeniu. Do tego chrupiące migdały…. Miód dla podniebienia

  19. Sonia
    21 kwietnia 2017 / 20:06

    Moja ulubiona potrawa z piekarnika to oczywiście, makaron zapiekany w brytfance z kurczakiem peklowanym w kurkumie na ostro z papryką, brokułami i posypany parmezanem 🙂 mniam 😉

  20. Beata
    21 kwietnia 2017 / 20:10

    Piekę bardzo dużo i w zasadzie w 99 procentach są to słodkie wypieki 🙂 Przez mój piekarnik przewinęło się mnóstwo pysznych ciast, ale jak sobie myślę o ulubionym wypieku, to do głowy przyszedł mi BISZKOPT 😀 A dlaczego biszkopt? To proste, bo biszkopt jest podstawą tortów. Uwielbiam przygotowywać wymarzone przez moje dzieci (ale również dzieci przyjaciół i znajomych) torty i torciki. A ich marzenia są czasami naprawdę wielkie – księżniczki, bohaterowie z bajek, autka, zwierzątka – co tylko wyobraźnia podpowiada. Zawsze taka przygoda zaczyna się od biszkoptu i już piekąc go myślę, jak będzie wyglądał na koniec tort i czy obdarowany nim dzieciaczek będzie szczęśliwy 😀 Często ten tort jest większym prezentem niż prezenty 🙂 Za to właśnie lubię biszkopty – najbardziej niepozorne, często niedocenianie ciasta 😀

  21. Małgorzata
    21 kwietnia 2017 / 20:15

    Moja ulubiona potrawa z piekarnika to ryż zapiekany z jabłkami. Poprostu pycha…Przypomina mi dzieciństwo. Moja mama zawsze taki ryż nam właśnie robiła na podwieczorek… przelozony prazonymi jabłkami ryż wkładała na pół godziny do pikarnika żeby się zapiekl i utworzyła się chrupiąca skorupka a potem polewala go słodka śmietanka z cukrem. Teraz ja taki sam robię mojej córce i nawet mąż, który w dzieciństwie nie lubiał ryzu z jabłkami teraz się nim zajada. Jego mama nigdy nie zapiekanka ryżu w piekarniku i to jest cały sekret pysznego smaku 😃

  22. Anna
    21 kwietnia 2017 / 20:27

    Uwielbiam własnoręcznie przygotowane zapiekanki, na długiej bagietce, takie z pieczarkami podsmazonymi z czosnkiem na masełku. Na pieczarkach oczywiście ser, a na nim pokrojone drobno papryczki jalapeno ze słoiczka 🙂 .Keczup i odrobina posiekanego pora- niebo w gębie, nie ma lepszych na świecie.

  23. Ana Stazja
    21 kwietnia 2017 / 20:31

    Lazania i suchy chleb

  24. Anna
    21 kwietnia 2017 / 20:44

    Ja uwielbiam domową pizzę z piekarnika 🙂 a to mój przepis:
    250 gram mąki, 150 ml letniej przegotowanej wody lub mleka, drożdże, pół łyżeczki soli, pół łyżeczki cukru, 2 łyżki oleju lub masła.
    Drożdże należy połączyć z wodą lub mlekiem i odczekać 15 minut, następnie wymieszać z pozostałymi składnikami i poczekać około pół godziny w ciepłym miejscu, aż ciasto wyrośnie. Po tym czasie przekładamy je na blachę lub patelnię formując placek, który będziemy smarować cienką warstwą sosu pomidorowego. Może być gotowy sos ze sklepu lub przygotowany własnoręcznie (Pomidory obieramy ze skórki, kroimy w cząstki i dusimy na patelni, doprawiając solą i pieprzem aż powstanie gęsta masa. Oczywiście czekamy aż ostygnie). Wybór składników jest dowolny. Ja lubię boczek albo salami, paprykę i cebulę. Piekarnik nastawiam na około 200 stopni Celsjusza i piekę około pół godz. jednakże z tego względu, że każdy piekarnik jest inny należy zajrzeć do ciasta i zdecydować czy wyciągnąć je wcześniej czy później. Jeżeli widzimy ze ciasto dochodzi to pięć minut przed zakończeniem pieczenia posypujemy pizzę grubą warstwą startego sera wymieszanego np z ziołami prowansalskimi .

  25. Ella
    21 kwietnia 2017 / 20:49

    Jestem raczej miesożerna wiec jako siedemnastolatka uczyłam się pieczenia i gotowania głównie mies mies i mies 🙂 i nauczyłam się piec kurczaka ma butelce pyszny soczysty kurczak który do teraz a mam 44 lata jest moim ulubionym smakołykiem z piekarnika

  26. 21 kwietnia 2017 / 21:36

    Zdecydowanie moim przepisem numer jeden na piekarnikowy przysmak jest jabłecznik z lekką chmurką, cynamonem i dużą ilością kruszonki. Dlaczego to właśnie ten przepis wybrałam? Dlatego, że było to pierwsze ciasto, które upiekłam z moją babcią. Od wielu lat nasz rodzinny jabłecznik zachwyca wszystkich członków rodziny oraz znajomych. Nie ukrywam, że największą frajdę sprawia mi ubijanie piany, a gdy jabłecznik wyskoczy z piekarnika i ostygnie widok wysokiej piany jak drabina do chmur naprawdę cieszy oko! Mojej kochanej babci nie ma już z nami 9 lat lecz za każdym razem gdy przygotowuję jabłecznik myślę o niej, naszych wspólnych wspaniałych chwilach. Dziękuję jej również za to, że zaszczepiła we mnie pasję do wypieków i gotowania 🙂

  27. Kasia
    21 kwietnia 2017 / 22:19

    Nie lubię jak cokolwiek marnuje się w kuchni. Dlatego odkryłam przepis na pyszny pasztet z marchwi pozostałej w sokowirówce po zrobieniu soku. Moja rodzina uwielbia świeży sok marchwiowy, a mnie szkoda było marnować tyle marchwi. Bo po zrobieniu soku zostaje jej dużo… A oto i przepis:

    2 szklanki wiórek marchewkowych z sokowirówki
    4 cebule
    3 ząbki czosnku
    2 jajka
    łyżeczka soli
    łyżeczka kurkumy
    łyżeczka słodkiej papryki
    pół łyżeczki ostrej papryki lub pieprzu cayene
    łyżeczka majeranku
    łyżeczka oregano
    pół łyżeczki ziół prowansalskich
    3 łyżki jogurtu naturalnego
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    olej rzepakowy

    Cebulę siekamy drobno i szklimy na oleju
    Marchew mieszamy z zeszkloną cebulą, przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku, solą, przyprawami i jogurtem. Masę doprawiamy. Smak musi być wyraźny, pikantny. Wbijamy jajka, dodajemy mąkę i mieszamy wszystko lekko blendując (szczególnie jeśli grubo pokroiliśmy cebulę) i wykładamy do wyłożonej papierem do pieczenia lub folią do pieczenia keksówki.
    Pieczemy 1,5h w 180st.
    Pasztet zostawiamy w formie do wystudzenia.
    Podajemy ze świeżym pieczywem, surówką, można odsmażyć na patelni. Co kto lubi 🙂

  28. Jagienka
    21 kwietnia 2017 / 22:35

    Chipsy z warzyw i owoców aromatyczne i zdrowe 😀

  29. Magda22
    21 kwietnia 2017 / 23:57

    Zapiekanka szpinak-owa
    Pierwsza warstwa ugotowany makaron aldente – rurki
    Druga warstwa Podsmażona pierś z kurczaka w przyprawie giros
    Trzecia warstwa Przesmażony szpinak z czosnkiem, solą pieprzem i śmietaną
    Posypujemy to oczywiście żółtym serem
    REWELACJA

  30. Sebba 0403
    22 kwietnia 2017 / 0:01

    WARKOCZ Z BROKUŁEM

    brokuły dzielimy na mniejsze różyczki i gotujemy na parze,
    kurczaka myjemy, czyścimy z farfocli, kroimy w niewielką kostkę i podsmażamy na złoty kolor ok. 1/4 łyżeczki soli, szczyptę oregano i świeżo mielonego pieprzu

    na stolnicy lub blacie rozkładamy ciasto francuskie

    na środek ciasta wykładamy farsz, zostawiając po bokach miejsce na wycięcie pasków do składania, posypujemy wierzch startym serem, po obu stronach farszu nacinamy ciasto w cienkie paski
    a następnie składamy warkocz nakładając paski jeden na drugi, naprzemiennie z jednej i drugiej strony
    złożony warkocz smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy ok 10-12 min w temp. 225ºC

  31. Karolina
    22 kwietnia 2017 / 7:06

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest po prostu kurczak :)Przypomina mi to troche dzieciece lata,kiedy mama na niedzielny obiad zawsze go przygotowywala…z tym,ze byl on wtedy smazony na patelni. Dzisiaj upieczony w piekarniku z dodatkiem przypraw i ziol,z cebula i czosnkiem stanowi przepyszne danie miesne. Dzieki pieczeniu we folii jest kruchy i aromatyczny. Kurczak jest na tyle uniwersalny,ze mozna przygotowac go na typowo wytrawnie,badz na slodko z dodatkiem miodu,badz dodac mu pikanterii. Dodatkowo o tyle fajnie,ze zawsze do folii mozna dodac pokrojone ziemniaki i warzywa i w efekcie mamy przepyszny obiad. Pomysl klasyczny,ale mysle,ze jesli chodzi o kurczaka to znajdzie sie wielu jego smakoszy 🙂

  32. marta
    22 kwietnia 2017 / 7:44

    Moją ulubiona potrawa z piekarnika jest karkówka z piekarnika

  33. k.k
    22 kwietnia 2017 / 8:03

    A co z czyszczeniem tego piekarnika?

    • Marta
      Autor
      23 kwietnia 2017 / 23:51

      Komora piekarnika jest pokryta powłoką katalityczną, która pochłania i utlenia tłuszcz, więc czyszczenie przebiega bardzo sprawnie 🙂

  34. Anna
    22 kwietnia 2017 / 8:40

    Jestem łasuchem, więc moim ulubionym piekarnikowym specjałem jest ciasto drożdżowe z kruszonką, ale oczywiście w wersji dla leniwych. Można też dodać owoce. Najprostsze przepisy są najlepsze. Nie jestem mistrzem w kuchni dlatego uwielbiam ten sprawdzony przepis (pozdrawiam tu Mamę ), który absolutnie zawsze wychodzi. Wszystkie składniki w odpowiedniej kolejności wkładamy do miski po 3h mieszamy i gotowe do włożenia do piekarnika. Najgorsze jest to, że później toczy się walka z samym sobą czy może juz można spróbować kawałek czy jednak odczekać aż wystygnie.

  35. krysia
    22 kwietnia 2017 / 9:36

    Moja ulubiona i mojej małej rodzinki potrawa to rolada wieprzowa nadziewana szpinakiem, suszonymi pomidorami i serem żółtym. Całość polana iście kremowym sosem z dodatkiem drobnych kawałeczków suszonych pomidorów.

  36. Bartek
    22 kwietnia 2017 / 9:37

    Moja ulubiona potrawa to „Canelonii nadziewane musem ze szparagór, sera gorgonsola i oliwek”
    Czasami zapiekam je pod beszamelem czasami pod sosem pomidorowym

  37. daria
    22 kwietnia 2017 / 10:18

    Pstrąg łososiowy z warzywami 🙂 Filet z pstrąga doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, solą, dużą ilością świeżo wyciśniętego czosnku, bazylią, najlepiej świeżą (możemy dodać inne ulubione zioła). Kroimy paprykę w kostkę, odrobinę cebulki, pomidory suszone w oleju. Zawijamy szczelnie folią aluminiową i pieczemy, najpierw zawinięte, pod koniec delikatnie odchylamy folię, żeby lekko przyrumienić rybę. Do tego najlepszym dodatkiem będą ćwiartki z ziemniaków pieczone w ziołach lub przyprawach z dodatkiem masełka.

  38. Małgorzata Kasperek
    22 kwietnia 2017 / 10:53

    Lubię prostotę.Obieram małe ziemniaczki (ew.kroję na ćwiartki duże,ale małe są naj..)skrapiam olejem ,posypuję przyprawą do ziemniaków, albo solę i kroję świeży koperek .Wkładam do rękawa do pieczenia (to fajne rozwiązanie pozwala utrzymać czystość piekarnika) ,dokładam mięsko np. pałaczki z kurczaka. Mam z głowy obiad .Pyszny do tego jakaś ulubiona suróweczka .
    Efekt uśmiechnięta, najedzona rodzinka.
    Pozwalam wypróbować u siebie. Życzę smacznego

  39. G.
    22 kwietnia 2017 / 10:56

    Zapiekanka z makaronem i sezonowymi warzywami. Całość skarpiam oliwą posypuję ziarenkami i startym parmezanem pycha!

  40. 22 kwietnia 2017 / 11:08

    Moją ulubioną potrawą jest domowej roboty chleb, którego zamach roznosi się potem po całym mieszkaniu 🙂 Zazwyczaj nawet nie czekamy aż ostygnie, tylko jemy ciepły, a z masełkiem smakuje cudownie 🙂

  41. anna
    22 kwietnia 2017 / 13:11

    Uwielbiam zapiekanki i robię je ze wszystkiego 😉 Nie gardzę zapiekankami z ziemniaków, makaronu czy cukinii. Moja rodzina również je uwielbia, a dzięki temu przemycam do domowej diety całe mnóstwo warzyw. Smacznie i zdrowo !

  42. Kasia
    22 kwietnia 2017 / 14:11

    Trudno podać jedną ulubioną potrawę, bo przepisów na pyszne dania z piekarnika jest naprawdę dużo. Ale po chwili zastanowienia przyznam, że u nas w domu króluje jedna potrawa… Co ciekawe jej podstawowym składnikiem jest szpinak (niegdyś znienawidzony przez wszystkich domowników, dwa lata temu powrócił na nasz stół w nowej odsłonie!) Jakie danie mam na myśli? Oczywiście ulubione – zapiekane naleśniki ze szpinakiem w sosie beszamelowym! Przepyszne, sprawdzone. Doskonale komponują się z pomidorami, serem feta i czosnkiem. Śmiało mogę polecić tym, którzy jeszcze nie przekonali się do szpinaku 🙂

  43. pattncatt
    22 kwietnia 2017 / 14:30

    Ulubiona z piekarnika? Zdecydowanie soczysty ale zarazem chrupiący kurczak koniecznie z frytkami. Jednak nie ziemniaczanymi. Frytki z każdego innego warzywa są wprost obłędne.

  44. Kaśka
    22 kwietnia 2017 / 14:32

    Schabowe inaczej 🙂 to coś co po prostu uwielbiam

    Ciasto:
    150 g mąki
    75 g masła
    1 żółtko
    1,5 łyżki śmietany 18%
    szczypta soli

    Reszta:
    3 średnie ziemniaki
    1/2 marchewki
    Cebula
    2-3 ząbki czosnku
    Pół papryki
    Kawałek ogórka zielonego
    Kawałek cukinii
    Kawałek schabu
    Orzechy
    Łyżka i trochę śmietanki 18%
    1 jajko+ jedno do kotleta
    1 białko
    Pieprz sól majeranek
    Mąką
    Tarta bułka

    Najpierw ciasto na tarte. Wszystkie składniki wrzucić do miski i wyrabiamy na jednolitą masę. Następnie zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 30 min. Schłodzone ciasto wyciągamy wałkujemy i wykładamy nim formę. Ciasto nakłuć widelcem przykryć papierem do pieczenia obciążyć kaszą i wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180 st. pieczemy 20 min.
    W między czasie schab kroimy w kostkę lekko traktujemy tłuczkiem dodajemy sól pieprz majeranek( mięso w ten sposób przygotowałam godzinę wcześniej)
    obtaczamy w mące jajku i bułce tartej. Smażymy z dwóch stron na złoty kolor. Następnie wrzucamy na ręcznik papierowy i pozostawiamy do wystygnięcia.
    Teraz nadzienie. Jajko z białkiem mieszamy razem ze śmietanką doprawiamy pieprzem i solą dodajemy warzywa( u mnie wcześniejsze podsmażone bałam się że będą twarde). Na patelni podsmażyć czosnek z cebulą dodać ziemniakami marchew smażyć chwilę. Teraz dodajemy paprykę ogórek cukinię i co tam jeszcze mam smażymy około 3-5minut. Masę przekładamy na podpieczone ciasto i układamy na wierchu kawałki pieczonego schabu oraz pokruszone orzechy. Całość wkładamy do nagrzanego piekarnika do temperatury 180 st. i pieczemy około 25 minut.SMACZNEGO

  45. Karola
    22 kwietnia 2017 / 15:32

    Moja ulubiona potrawą jest kurczak pieczony w jabłkach z piwem cytrynowym i nutą miodu. Kurczak jest delikatny a dzięki miodowo piwnej glazurce ma pyszną chrupiącą skórkę.

  46. qitka
    22 kwietnia 2017 / 15:44

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest zapiekanka ziemniaczana oczywiście.Można do niej wrzucić co się chcę.Ogólnie rzecz biorąc wysprzątać lodówkę.Nie piszę Pani czy mam podać przepis,więc przybliżeniu tak na wszelki wypadek sprawdzę co mam w lodówce i coś wymyśle:) ziemniaki pozostałe z obiadu,usmażone mięsko,ogórki kiszone,kawałek pomidora,dużo żółtego sera.proporcję zupełnie dowolne:) wrzucam warstwami do naczynia żaroodpornego i zapiekam w piekarniku ok.pół godziny,kilka minut przed wyjęciem posypuje startym serem lub w plasterkach.Ciach i pyszne danie gotowe.Podając posypać zieleniną(koperek,szczypiorek czy natka pietruszki)Odchodząc od tematu fajne blenderki ma Electrolux.Może uda mi się któryś zdobyć:)

  47. Konstacja
    22 kwietnia 2017 / 17:45

    Uwielbiam ziemniaczki z piekarnika ze skórka i tymiankiem świeżym najlepsze 🙂

  48. ania97
    22 kwietnia 2017 / 18:38

    Zarówno dla mnie, jak i dla mojej rodziny, znajomych, najlepszym daniem z piekarnika które robię to chrupiące, swojskie zapiekanki! Niby proste, szybkie w przygotowaniu, a wszyscy cieszą sie jak dzieci. Najlepiej, jak każdy chce inną, wtedy już nie jest tak łatwo. Moja ulubiona to zapiekanka ze świeżym szpinakiem, mozarellą , suszonymi pomidorami, doprawione ziołami prowansalskimi i sosem bbq…pycha! Polecam wszytskim, którzy szukają czegoś do zrobienia na szybko. Mały gest a jak cieszy 😀 Pozdrawiam!

  49. Beata Pietrus
    22 kwietnia 2017 / 19:25

    W piekarniku powstają u mnie najpyszniejsze potrawy, dlatego trudno wybrać tę jedyną. Dziś swój wybór skierują w stronę wytrawną i zaproponuję Chrupiące bułeczki drożdżowe ze szpinakiem.
    Wyrabiamy zaczyn z 50 g drożdży, łyżeczki cukru, 100 ml mleka i łyżeczki mąki. Zaczyn odstawiamy w ciepłe miejsce, po ok. 20 minutach dodajemy 500 g mąki, po łyżeczce soli i cukru, szklankę mleka, odrobinę oleju i jajko. Wyrabiamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia. W międzyczasie na rozgrzaną oliwę wrzucamy 2 pokrojone ząbki czosnku, następnie dodajemy 500 g rozdrobnionych liści szpinaku, czekamy aż masa zgęstnieje, dodajemy pokruszony ser, który doda silnego aromatu i pokrojone orzechy włoskie. Wystudzone nadzienie wkładamy w kawałki ciasta drożdżowego, formujemy bułeczki, smarujemy roztrzepanym jajkiem, pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni aż bułeczki się zrumienią. Pycha. A jak jeszcze cieplutkie posmarujemy odrobiną masełka… 🙂

  50. Dave
    22 kwietnia 2017 / 20:43

    Jako, że uwielbiam kurczaka tak więc moją ulubioną potrawą z piekarnika jest: Zapiekany makaron z kurczakiem i warzywami 😛 danie łatwe w przygotowaniu i otwarte na modyfikację, czyli dodajesz to co lubisz 😛 polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 − 7 =