Zaskakujące zalety wina dla Twojego zdrowia i podniebienia.

Nie tylko na toasty! Wino, od wieków cenione za swoje wyjątkowe walory smakowe oraz towarzyszące momenty celebracji, skrywa w sobie więcej niż tylko elegancję i tradycję. W tym artykule rzucimy światło na mniej znane aspekty konsumpcji wina,  zwłaszcza te dotyczące zdrowia i kulinarnych doświadczeń.

Korzyści dla ciała i ducha

Wino, powszechnie uznawane za towarzysza wykwintnych kolacji i spotkań ze znajomymi, jest także przedmiotem badań naukowych, które coraz częściej podkreślają jego czynniki zdrowotne. Mowa tu oczywiście o plusach umiarkowanego spożycia, które jak dowodzą studia, mogą przynieść nam wiele korzyści dla organizmu.

Szczególnie wdzięczne za kieliszek czerwonego wina od czasu do czasu, jest serce. Resweratrol, czyli przeciwutleniacz znajdujący się w skórkach czerwonych winogron, jest często wymieniany jako klucz dopoprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Badania sugerują, że może on pomóc w obniżeniu złego cholesterolu (LDL) oraz w podniesieniu dobrego cholesterolu (HDL), zmniejszając tym samym ryzyko chorób serca.

Korzyści z okazjonalnego spożycia wina nie kończą się w naszym sercu. Umiarkowane spożycie ma także związek z niższym ryzykiem zachorowania na niektóre typy raka – jelita grubego czy piersi. Może to być spowodowane działaniem antyoksydantów, takich jak polifenole, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki w organizmie.

Spożywanie wina sprzyja również utrzymywaniu zdrowej wagi i zapobieganiu cukrzycy typu 2. Jak pokazują badania – osoby, które regularnie (lecz umiarkowanie) spożywają wino, rzadziej cierpią na nadwagę i mają lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi! Te dwa aspekty są kluczowe w prewencji cukrzycy i wspomaga je właśnie spożywanie alkoholu z winogron.

Wino (zwłaszcza czerwone) wspomaga także trawienie, dlatego przy okazji jedzenia cięższych potraw, dobrze zapewnić sobie kieliszek tego trunku. Zapewni ono stymulację produkcji soku żołądkowego, dzięki swoim związkom pozyskanym w procesie fermentacji.

Jak dowodzą naukowcy, trunek ten jest również świetnym rozluźniaczem. Wiadomo, że nie powinniśmy nadużywać jego spożycia w tym celu, jednak osoby cierpiące na nerwicę lub które w swoim życiu mają bardzo dużo stresu, mogą od czasu do czasu pomóc sobie wyluzować się za pomocą małej lampki wina. Jednorazowo może to nas uspokoić i rozluźnić, jednak w przypadku powracającego stresu i nerwów, należy skonsultować się z lekarzem i skontrolować swój stan zdrowia.

Nie są to jednak wszystkie zastosowania tego alkoholu, chociaż zdecydowanie na plus jest jego zdrowotne działanie na organizm. Jak więc można jeszcze wykorzystać ten wyjątkowy trunek?

…Kilka kropel do smaku

Nie od dziś wiadomo, że wino jest nieodłączną częścią wielu potraw, zwłaszcza w kuchni francuskiej i włoskiej. Jest to nieoceniony składnik kulinarny, nadający potrawom wyjątkowej nuty i elegancji.
Od deglazowania patelni po tworzenie bogatych sosów, wino dodaje głębi i złożoności smakowej, która potrafi przemienić zwykły posiłek w wykwintną ucztę. Jego zastosowanie w kuchni jest tak wszechstronne, jak różnorodne są jego rodzaje, od świeżych i owocowych białych win, idealnych do lekkich sosów i owoców morza, po bogate i złożone czerwone, które doskonale komponują się z czerwonym mięsem i pikantnymi daniami.

Jeżeli szukasz sklepu, który oferuje szeroki wybór win – od białych, przez różowe, po czerwone – zajrzyj koniecznie na stronę https://www.wina-bachus.pl. Dostarczają na terenie całej Polski wina z 7000 gatunków, zapewniając darmowy zwrot, a przede wszystkim jakość i dobre ceny, dzięki którym każdy będzie mógł pozwolić sobie na wykwintny obiad lub zdrowotną lampkę czerwonego trunku na serce.
Wino to także nieodłączny element kultury i tradycji wielu regionów, odzwierciedlający lokalną historię, klimat i techniki winiarskie. Degustacja wina, pozwalająca na odkrywanie jego różnorodności i historii, może być również wspaniałym sposobem na rozwijanie zmysłów i umiejętności sensorycznych.

.

zalety picia wina

Komentarzy: 2

 1. 26 kwietnia 2024 / 9:59

  Wino to dla mnie najlepszy rodzaj alkoholu, nawet sami robimy domowe wino 🙂

  • Marta
   Autor
   5 maja 2024 / 16:43

   W zupełności się zgadzam, a domowe zawsze super 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
5 + 14 =