Jak wybrać piekarnik. Poradnik + Konkurs

babka na oleju przepis
Piekarnik to podstawa każdej kuchni : ) Nawet jeśli nie lubicie piec ciast nie ma nic lepszego, niż obiady z piekarnika, które zazwyczaj nie wymagają dużego nakładu pracy, a świetnie smakują : ) Kwestia wyboru piekarnika jest bardzo indywidualna, ale z mojego doświadczenia podpowiem Wam na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Posiadam niewielką kuchnię, dlatego zdecydowałam się na piekarnik parowy do zabudowy i wybrałam model Electrolux EOA45555OX. Moim zdaniem pięknie się prezentuje i choć design nie jest podstawowym kryterium wyboru piekarnika, na pewno stanowi wartość dodaną ; ) Piekarniki możecie zamontować pod płytą indukcyjną lub jak w moim przypadku w słupku. Jest to nie tylko bardzo wygodne podczas użytkowania, ale również świetnie sprawdza się jeśli posiadacie małe dzieci, które chętnie próbują zaglądać do środka ; ) Pozostając w temacie Maluchów dobrym rozwiązaniem jest blokada rodzicielska, chowane pokrętła oraz chłody front piekarnika.


jak wybrać piekarnik do zabudowy
Możliwości, które oferują obecne piekarniki są ogromne, jednak moim zdaniem warto kierować się tymi, które rzeczywiście ułatwią nam pracę w kuchni i sprawią, że nasze dania będą smaczniejsze. Najważniejsze funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze piekarnika to:

Pojemność. Jeśli macie taką możliwość polecam Wam wybrać pełnowymiarowy piekarnik 60 cm, który w moim przypadku ma pojemność aż 71l, co w połączeniu z systemem dual cook pozwala mi upiec 2 potrawy na raz. Warto zwrócić na to uwagę, bo zdarza się, że przy tych samych wymiarach pojemności mocno różnią się między sobą. Mój piekarnik ma możliwość pieczenia na 3 różnych poziomach, dzięki czemu łatwiej opanować przedświąteczną gorączkę, czy choćby przygotować  większą partię ciasteczek za jednym razem : )


jak wybrać piekarnik
Funkcje – tryby piekarnika. Termoobieg oraz dolna i górna grzałka to opcje obowiązkowe. Ważne jest również jednak w jakich konfiguracjach możecie ich używać. Jeśli tak jak my lubicie zapiekanki i odświeżanie chleba w piekarniku zdecydowanie przyda Wam się opcja grill : )


jaki piekarnik do zabudowy
Funkcja pieczenia z parą. Służy ona do zwiększenia wilgotności podczas pieczenia, a potrawy pieczone lub podgrzewane na parze nie tylko lepiej smakują, są bardziej soczyste, ale także zachowują do 90% wartości odżywczych tak jak w przypadku ryby pieczonej z warzywami. Para hamuje mieszanie się różnych zapachów i smaków w trakcie pieczenia, możemy więc piec dwie różne potrawy w tym samych czasie. Przetestowałam na przykładzie ryby i ciasta – pysznej babki na oleju, na którą przepis znajdziecie na końcu wpisu : ) Dzięki funkcji pary babka i inne ciasta są zawsze idealnie wyrośnięte i równomiernie wypieczone.


przepisy na wielkanoc
Zakres temperatur. Niska temperatura np. 50 C pozwoli nam nie tylko na suszenie warzyw i owoców, ale sprawdza się również jako sprzyjające środowisko do wstępnego wyrastania drożdżowego ciasta. Wystarczy 20 minut i ciasto podwoi swoją objętość : ) Wysokie temperatury są z kolei niezbędne np. do przyrządzenia perfekcyjnej pizzy. Korzystając wyłącznie z dolnej grzałki uzyskacie wyjątkowo chrupiący spód zupełnie jak z pizzerii : )

Intuicyjne użytkowanie. Nasz piekarnik może posiadać nawet tysiąc funkcji, ale wtedy prawdopodobieństwo, że zapamiętamy je wszystkie jest bardzo nikłe ; ) Mimo, że osobiście nałogowo czytam każdą instrukcję obsługi wiem, że jeśli mój Mąż (który z kolei nigdy ich nie czyta ; ) ) ma również korzystać z naszych sprzętów, muszą być na tyle intuicyjne, abym nie musiała go instruować odnośnie ich obsługi użytkowania ; ) Nasz piekarnik posiada nawet małe rysunkowe podpowiedzi tzw. wykres pieczenia na wewnętrznej stronie drzwi piekarnika : )

Dodatki. Moje ulubione dodatki to zdecydowanie prowadnice teleskopowe, łatwoczyszcząca emalia oraz niezastąpiona termosonda, która pozwala nam precyzyjnie kontrolować proces pieczenia. Wystarczy umieścić ją wewnątrz mięsa, ustawić pożądaną temperaturę, a gdy mięso ją osiągnie piekarnik poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym.

A Wy czym kierujecie się przy wyborze piekarnika?  : )


piekarnik do zabudowy jak wybrać
Dwukolorowa babka na oleju – przepis

prosta babka na oleju przepis
Składniki:

  • 5 jajek (wielkość L)
  • 1 szklanka cukru trzcinowego
  • 1 szklanka oleju rzepakowego
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki soku z cytryny

Jajka zmiksować z cukrem trzcinowym na jasną, puszystą masę. Cienkim strumieniem stopniowo dodawać olej, cały czas miksując. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie zmiksować na najniższych obrotach miksera. Masę podzielić na dwie części, do jednej dodać sok z cytryny, do drugiej kakao i delikatnie wymieszać. Blachę do babki wysmarować masłem i wysypać bułką tartą, przełożyć jasną, a następnie ciemną część ciasta. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 C (termoobieg) przez ok. 40 minut, do suchego patyczka. Udekorować cukrem pudrem lub polewą czekoladową.

Smacznego!


Babka na oleju przepis
Mam również dla Was bardzo miłą niespodziankę – mini konkurs : )  Do wygrania są wspaniałe nagrody:

  1. Nagroda Główna – blender Electrolux Masterpiece ESB9300, który dzięki wytrzymałej i trwałej konstrukcji pozwala raz za razem siekać, rozdrabniać i miksować nawet najtwardsze składniki.
  2. Nagrody za drugie i trzecie miejsce – blendery sportowe Electrolux ESB2500 z wytrzymałymi butelkami, które umożliwią proste i błyskawiczne przygotowanie  pysznego koktajlu smoothie.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na pytanie:

Jaka jest Twoja ulubiona potrawa z piekarnika?
Konkurs trwa od 21.04.17 r. do 5.05.17r.  Powodzenia!

***

Kochani! Bardzo dziękuję Wam za tak liczny udział w konkursie, wybór był ogromnie trudny, ale po długich naradach udało się ustalić zwycięzców :

I miejsce Przemo – za zdradzenie wielopokoleniowego przepisu na sernik wraz z inspirującą opowieścią o tym, że wspólne spotkania przy stole zawsze wzmacniają rodzinne więzy, a towarzystwo smakołyków tworzy najpiękniejsze wspomnienia

II miejsce Aleksandra (komentarz dnia 4.05.17r.) – za krótką, ale bardzo celną i kreatywną odpowiedź, którą podziela zapewne większość z nas : )

III miejsce Jolka H. – za przypomnienie akademickich czasów, pysznego imprezowego chlebka i sytuacji, w których piekarnik był prawdziwym przyjacielem

Gratulujemy!!!


blender Electrolux Masterpiece ESB9300

Blender sportowy Electrolux-ESB2500
*Wpis powstał przy współpracy z marką Electrolux

Komentarzy: 447

  1. Alucha
    4 maja 2017 / 20:40

    Jako, że jestem strasznym łasuchem moją potrawą nie będzie nic innego jak ciasto! 🙂 Każde jest wyśmienite, każde jest pyszne, wyjątkowe, ale jest jedno, za którego kęs dałabym się pociachać – KARPATKA – puszysty krem i delikatne ciasto to połączenie idealne. Porównałabym ją to ciasta chmurki, jest taka lekka i rozpływa się w ustach… I się rozmarzyłam, aż ślinka leci…. Może przygotuję ją sobie na kolację? Hmmm…. Czemu nie 😉

    • Adrianna
      5 maja 2017 / 21:46

      Ja rozpieszczam podniebienia moich domowników, gości i oczywiście swoje pysznymi tartami. Ta z kurczakiem i pieczarkami śni się po nocach mojemu mężowi, tą z porem i żółtym serem najchętniej delektuję się ja, a tarta tatin to najsłodsza niespodzianka dla mojego syneczka! 🙂

  2. Bartosz S
    4 maja 2017 / 20:41

    Moją ulubioną poprawą z piekarnika jest karczek w sosie cebulowym, który można jeść zarówno ciepły (najlepiej z podpiekanymi ziemniakami w postaci talarków oraz brzoskwinią) lub na zimno w bułce wraz z sałatą serem i pomidorem. 🙂

  3. 4 maja 2017 / 20:46

    Taką ulubioną potrawą z piekarnika jest Lazania,nie mrożona ze sklepu,tylko własnoręcznie robiona.Z pysznym mięsem,pomidorami i fantastycznie lejącym się serem.Taki gorący i dobrze upieczony makaron to po prostu niebo w gębie,a poczęstowani nim goście są w „siódmym” niebie zajadając się tą pyszną potrawą

  4. Jerzy
    4 maja 2017 / 20:46

    Coś słodkiego czy wytrawnego na szybko z piekarnika?? Nie ma sprawy! Jeśli pod ręką mam gotowca w postaci ciasta francuskiego, każdy niezapowiedziany gość jest mile widziany:) Nie potrzeba ogromnych umiejętności by w 20 minut wyczarować dla najmłodszych słodkie ciasteczka w różnych kształtach. Uwielbiam bawić się kształtem i zawijać rożki, wiatraczki i inne francuskie cudeńka wkładając do środka kawałki czekolady lub domową konfiturę. I mali i duzi uwielbiają te chrupiące, prosto z piekarnika francuzy, które w moim domu uratowały niejedną sytuację!

    Francuskie na wytrawnie? – też dają radę!;) Uwielbiam wersję szpinakową francuzów lub też z farszem z pieczarek i cebulki na ostro!
    Furorę wśród dzieciaków robią 'ślimaczki’ z ciasta francuskiego, które przypominają im mini-pizze – z szynką, drobno poszadkowaną pieczarką i serem żółtym:) Dla każdego coś dobrego…

    Ciasto francuskie ma sporo zastosowań i może być podstawą naprawdę wielu szybkich przekąsek, o czym wiedzą wszyscy moi znajomi:)

  5. Maria Zabielska
    4 maja 2017 / 20:49

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest kasza kuskus przyrządzana na różne sposoby. W sezonie letnim uwielbiam jej połączenie ze śliwkami i cynamonem lub jagodami i borówkami. W sezonie jesienno-zimowym wygrywają suszone pomidory i bazylia, albo szpinak i bakalie. Ktoś powie: „Kasza? W piekarniku?! Niemożliwe!”. Ja też tak myślałam, dopóki nie spróbowałam. Teraz to danie mogę spokojnie serwować na śniadanie, obiad lub kolację! 🙂

  6. Ewella
    4 maja 2017 / 20:51

    Moja ulubiona potrawa z piekarnika jest:

    Słodka, bo to deser.
    Efektowna, ponieważ zawsze starannie ją dekoruję.
    Rozchwytywana, bo znika w błyskawicznym tempie.
    Nadzwyczajna, gdyż piekę ją według przepisu mojej prababci.
    Idealna, ponieważ sprawdza się przy każdej okazji.
    Krucha, dzięki pysznemu, kakaowemu spodowi.

    Czy już wiecie, co jest moją ulubioną potrawą? 😉

  7. Ula
    4 maja 2017 / 20:51

    Jestem w stanie przeżyć bez mięsa, ale słodkie musi być. Ulubiona potrawa – tort z kremem mascarpone-nutelowym. Nigdy nie robię dużego, bo wiem, że się mu nie oprę….

  8. Nulek
    4 maja 2017 / 21:00

    Tyle wypieków, tyle możliwości… Co wybrać? Sernik walczy o pierwszeństwo z szarlotką, pizza dopomina się o moją uwagę, frittata też walczy o palmę pierwszeństwa… A powidła z piekarnika? A suszone pomidory? A boska Pavlova? A omlet z piekarnika? Hę?

    Nie mogę żadnej potrawie z piekarnika przyznać palmy pierwszeństwa.
    Wiem, że jeśli to zrobię, obrażą się na mnie pozostałe kuchenne duchy.
    I albo sernik mi siądzie, albo biszkopt nie urośnie, albo przypalę zapiekankę…

    Oj, nie, nie zaryzykuję takich nieszczęść!

    Moja odpowiedź jest więc dyplomatyczna wobec moich kulinarnych bóstw: KOCHAM WSZYSTKIE POTRAWY Z PIEKARNIKA. Te słodkie i te słone, te pikantne i te łagodne w smaku. Kocham frytki z warzyw i pulchne torty, kocham desery i obiadki na szybko odgrzewane w ciepłej czeluści… Kocham boskie tarty i mazurki, i pierniki, i crumble, i brownie… Nawet zakalce kocham – przecież są zdrowe! 😀

    Bo najważniejsze dla mnie jest to, że mogę piec. I że mam – stary, ale jary – piekarnik (szukając kolejnych mieszkań zawsze stawiałam ten jeden warunek – musi być piekarnik, inaczej się nie bawię), w którym mogę czarować do woli, jak na kuchenną wiedźmę przystało. 🙂

    Wybacz więc, Marto, ale nie odpowiem konkretnie na Twoje pytanie, bo w moim słodko-słonym serduchu jest miejsce dla wszystkich piekarnikowych wyczynów. I wszystkie kocham!

  9. Ruda_Graziaa
    4 maja 2017 / 21:12

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest niezastąpiony od lat sernik mojej mamy. Zawsze, kiedy mama wstawia gotową masę do piekarnika, czuć ten cudowny zapach przypominający wspaniałe dzieciństwo.

  10. Kasia
    4 maja 2017 / 21:17

    A ja jestem zwolennikiem chleba własnego wypieku

  11. I>C
    4 maja 2017 / 21:17

    Frytki z posypką.

  12. meerlin
    4 maja 2017 / 21:19

    Patrząc na to co ostatnio najczęściej w nim lądowało to suflety! Zdecydowanie mają TĘ MOC!! Jestem w nich zakochana. Najtrudniej było mi dostosować długość pieczenia tak aby środek nadal był idealnie płynny więc mój piekarnik przeszedł kilka prób ale dał rade! Z narzeczonym moglibyśmy przejść na dietę sufletową 🙂

  13. Tomek
    4 maja 2017 / 21:22

    Moim typem jest bułka drożdżowa mojej babci ze starego piekarnika, tego smaku nie zastąpi nic..

  14. Karola
    4 maja 2017 / 21:29

    Jedzenie to chyba najwspanialszy temat rozmów, konkursów. Nie bez powodu mówi się ” przez żołądek do serca”. W piekarniku przyrządzałam mnóstwo rzeczy- od przystawek po dania główne czy desery.
    Aktualnie w moim domu królują wszelkiego rodzaju zapiekanki. Szczególnie jedna podbiła nasze serca, prosta ale niebanalna, oryginalna i fenomenalnie smaczna- zapiekanka ziemniaczana z bakłażanem, pomidorami, czarnymi oliwkami, dużą ilością oregano i mozzarellą.
    Nie skłamię mówiąc, że rozpływa się w ustach! Fantastyczna do spożycia jako samodzielna zapiekanka jak również w towarzystwie mięsa czy ryb.
    Gorąco polecam! 🙂

  15. Mieszko
    4 maja 2017 / 21:51

    Moje ulubione są kanapeczki…no wiecie, takie zapiekaneczki. Dupka bułeczki, pokrojone pieczareczki, kawałek szyneczki. No i one się tam grzeją pod pierzyną z sera. A na tym serze może się suszyć szczypiorek, ale nie lubię gdy jest tez pomidorek, bo on ma dużo wody. I parzy. Każdy to jaży? I one się tak zapiekają w piekarniku, krótko, ledwo zdążysz zrobisz siku. A potem chrupiące są i idą w boczki. I odstraszam wszystkie foczki. Ale warto.

  16. Krysia
    4 maja 2017 / 22:03

    Piersi z kurczaka zapiekane z ziemniakami z sosem śmietanowym z czosnkiem, różnymi warzywami (marchew, kukurydza, szparagi, brokuły, szpinak) oraz serem żółtym.

  17. Daniel
    4 maja 2017 / 22:18

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika, jest pieczeń ziemniaczana ala hiszpańska tortilla
    Potrzebne są
    – chęci
    – oczywiście piekarnik
    – trochę czasu, ale znowu nie tak dużo czyli 1 – 1:30h
    – 2 i pół kilograma ziemniaków
    – 10 jajek
    – niecałe 1 i 1/2 szklanki oleju rzepakowego oraz jeszcze połowę szklanki dla ziemniaków, czyli w sumie dwie szklanki oleju.
    – jedna puszka groszku
    – 200 – 300 gramów bułki tartej
    – przyprawy czyli pieprz, sól, czosnek taki tam nic wielkiego
    – kawałek papieru do pieczenia bez niego ani rusz
    – a na sam koniec jeden garnek na ziemniaki i drugi większy aby wymieszać pozostała składniki i duża foremka do pieca, bo i dużo potem będzie jedzonka

    Przygotowanie:
    Obieramy ziemniaki i wkładam je do garnka z wodą, gotujemy je do momentu aż będą jeszcze lekko twarde czyli jakieś 12 minut krócej niż jak byśmy je gotowali normalnie. między czasem rozbijamy 10 jajek i wrzucamy je do pustego garnka(oczywiście samą zawartość bez skorupek ), dolewamy olej, dorzucamy przyprawy, teraz bo jak byśmy dodali je później źle by się wymieszały, dorzucamy groszek i bułkę tartą i mieszamy, mieszamy i jeszcze raz mieszamy, kiedy nam już się znudzi mieszanie albo po prostu składniki będą wyglądały na połączone, czekamy. Między czasem ziemniaki powinny być już gotowe, odcedzamy je i wyciągamy na jakieś talerze aby szybciej odparowały wodę i ciepło, kiedy ziemniaki uzyskają temperaturę pokojową zaczynamy je kroić, można wcześniej ale nie radzę bo można się sparzyć, frakcje na jakie kroimy ziemniaki nie powinny być zbyt grube, mniej więcej wielkości 1/4 rzodkiewki, teraz kiedy mamy już pokrojone ziemniaki czas na wyłożenie blachy papierem, ja robię to w ten sposób że wycinam dwa kawałki papieru jeden o wielkości dna foremki, który potem tam układam drugi o takiej wielkości aby pokrywał dno i wewnętrzne boki foremki. kiedy już to zrobimy najprawdopodobniej nasza mieszanka jajeczno olejowa zdąży się oddzielić od siebie, a jak wiadomo oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa i to właśnie dzieje się z naszą mieszanką, czyli po prostu musimy chwilę pomieszać, teraz kiedy już sobie pomieszaliśmy wrzucamy do garnka z mieszanką pokrojone ziemniaki i jeszcze chwilę mieszam, Zawartość Wymieszaną w naszym garnku wrzucamy do foremki i wkładamy do piekarnika, teraz uwzględniając wysokość piekarnika nad poziomem morza wybieramy temperaturę czyli dla tych którzy mieszkają 1 do 300 m n.p.m będzie to 185 stopni C dla tych którzy mieszkają 301 a 600 m n.p.m będzie to 183 stopni C a dla tych którzy mieszkają wyżej czyli 600 do 2499 m n.p.m czyli dla tych co pieką w Rysach będzie to 180 stopni C. pieczemy przez 40 do 50 minut i gotowe mamy wspaniałą pieczeń ziemniaczaną ala hiszpańska tortilla.

  18. 4 maja 2017 / 22:33

    Piekarnik pomaga mi w codziennym i odświętnym przyrządzaniu potraw. Najbardziej lubię patrzeć jak rumieni się w nim złote ciasto drożdżowe. Najpierw patrzę jak rośnie w piekarniku zaczyn a później ciasto rumieni się z dużą ilością chrupiącej kruszonki. Pieczenie ciasta drożdżowego sprawia że czas na chwilę się zatrzymuje. Uwielbiam.

  19. dodekafonia44
    4 maja 2017 / 22:35

    moją ulubioną potrawą z piekarnika jest wszystko to, co wyjdzie samodzielnie mojemu mężowi, bez wołania co 5 minut: „chodź zobacz czy już”, „chyba przypaliłem”, gdzie leży to gdzie mamy tamto?” 🙂 a więc najczęściej są to frytki. Zdrowsze niż na tłuszczu z frytkownicy, z pełnym zaangażowaniem, skupieniem i wielkimi emocjami męża, dumą z przygotowania posiłku i nie spaleniem mieszkania 🙂 jak nie ma oparzeń przy ich wyjmowaniu to już w ogóle sukces gwarantowany!

  20. Joanna M.
    4 maja 2017 / 22:46

    Jestem miłośniczką owoców i makaronów, dlatego moją ulubioną potrawą z piekarnika jest owocowa zapiekanka makaronowa. Smak tak mnie zachwyca, że mogłabym jeść zapiekankę codziennie. Oczywiście makaron przygotowuję samodzielnie. Domowy makaron przygotowywała moja prababcia, babcia i mama, a ja będąc małym dzieckiem pomagałam przy wyrabianiu ciasta i wycinaniu makaronu. Nie wyobrażam sobie kupowania gotowego makaronu! Do przygotowania zapiekanki potrzebuję również owoców. Najczęściej wybieram soczyste jabłka, dojrzałe śliwki i słodkie morele. Czasami korzystam z suszonych owoców, jednak wcześniej moczę je w wodzie. Aby przygotować zapiekankę ugotowany makaron i pokrojone owoce mieszam z odrobiną soli, szczyptą zmielonych goździków i 3 łyżkami miodu. Przekładam do formy wysmarowanej masłem i piekę pod przykryciem 30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Następnie odkrywam i posypuję garścią startego żółtego sera, piekę kilka minut, aż ser się roztopi. Potrawa jest łatwa w przygotowaniu i smaczna. Ponadto przypomina mi moje dzieciństwo, co sprawia, że lubię ją jeszcze bardziej :).

  21. Pitula
    4 maja 2017 / 23:18

    Moje ulubone danie z piekarnika to omlety. Do ubitych jajek dodaję pokorjone suszone pomidory, pokrojoną szynkę, żólty ser, szczypiorek i kukurydze. Całość doprawiam pieprzem i solą. Wlewam do foremek na mufinki i wszystko laduję w piekarniku. Są puszyste i smakowite.

  22. 4 maja 2017 / 23:23

    Moja ulubiona potrawa z dzieciństwa? To proste – wiejski chlebek pieczony przez moją mamę. Smakuje niesamowicie wyłącznie z masełkiem i szklanką zimnego mleka, jeszcze ciepły – wprost niebo w gębie 🙂 Aż mi ślinka cieknie na samą myśl… Byle do soboty (dzień w którym mamusia piecze chlebek;)) POLECAM wszystkim smaki dzieciństwa 🙂

  23. Joasia
    4 maja 2017 / 23:33

    Wraz z narzeczonym uwielbiamy gotowanie, traktujemy to jako nasze hobby. Przetestowaliśmy wiele przepisów, ale również stworzyliśmy własne, ale naszym ulubionym daniem pozostanie pierś z kurczaka „panierowana” w pikantnej musztardzie z przyprawami. Niby takie proste i szybkie danie, ale to właśnie ten smak uwielbiamy.

  24. Robert Rosa
    4 maja 2017 / 23:41

    Mam 16 lat i bardzo lubię gotować oraz piec ciasta. Moją najlepszą potrawą a w sumie to ciastem z piekarnika jest sernik na kakaowym spodzie z kakaowa kruszonką. Jest to najlepszy sernik jaki w życiu zrobiłem. Ten sernik zawsze mi wychodzi i jest zjadany w ciągu 2 dni. Mając taki blender mógłbym przygotować wiele innych i ciekawych potraw i mógłbym rozwijać swoje kulinarne pasje. W przyszłości chciałbym zostać kucharzem i przygotowywać przepyszne potrawy.

  25. Aga
    4 maja 2017 / 23:49

    Ukochane, ulubione…
    Wszystko, co jest upieczone!
    Sernik, ciastka czy dziczyzna
    z piekarnikiem to łatwizna!
    Ciach ! kroimy, przyprawiamy,
    blendujemy i mieszamy,
    potem piecyk Klik! włączamy
    i już pyszne danie mamy!
    Wszystko co jest z piekarnika
    w oka mgnieniu ze stołu znika!

  26. Jagoda
    4 maja 2017 / 23:56

    Ulubiony burak, marchew, garść ziaren, co w dłoń, w domu wpadnie. Połączone gładką masę blenderem w pasztet warzywny. Zapach niesie się od ciepła piekarnika, cieszy.

  27. Kafka
    5 maja 2017 / 0:07

    Ja także bezgranicznie zaufałam w kuchni marce Electrolux i wszystkie sprzęty mam właśnie tej firmy. Nie żałuję, bo są to świetne urządzenia ułatwiające mi pracę w kuchni, a do tego są jej ozdobą. Jeśli chodzi o moją ulubioną potrawę z piekarnika to jest to bez wątpienia sernik z brzoskwiniami, którego popełniam niemal co tydzień dla mojego męża i córeczki. Pieczenie dla najbliższych daje ogromną radość, a z odpowiednim wyposażeniem w kuchni naprawdę nie zabiera wiele czasu.

  28. Wikcia
    5 maja 2017 / 0:08

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest oczywiście każda potrawa, która trafiła do niego z rąk mojej babci. Ma ona wykształcenie gastronomiczne, także mimo tego,iż gotuje z powołania i miłości, to również ma ku temu odpowiednie predyspozycje zawodowe, które znacznie ułatwia jej sprawę i pomimo faktu, że w jej karierze miała tylko krótkie epizody związane z pracą w kuchni, to w sferze prywatnej, tworzy prawdziwe cuda i to za jej sprawą nie jestem w stanie wybrać tylko jednej potrawy.
    To właśnie combo sprawia,
    że na mojej buzi uśmiech się pojawia,
    gdy moja kochana babi,
    coś pysznego w piekarniku sprawi.

  29. Edyta
    5 maja 2017 / 0:28

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest: kurczak faszerowany szpinakiem pieczony w cieście francuskim.
    Jest to idealne danie na imprezy rodzinne czy romantyczny wieczór z ukochanym, wszyscy się nim zachwycają. Jednak obiad nie może obyć się bez wspaniałego deseru! Moim popisowym deserem jest sernik, nazwany przez rodzinę Sernikiem Edyty.
    Składniki na Sernik Edyty:
    Ciasto: 1,5 szklanki mąki, 4 łyżki cukru, 1 łyżka proszku do pieczenia, 3 żółtka, 1/2 kostki margaryny, 2 łyżki śmietany.
    Masa serowa: 3 kostki sera białego, 3/4 szklanki cukru, 3 całe jaja, 1,5 szklanki mleka, 1/2 szklanki oleju, 1 budyń śmietankowy.
    Polewa: 2 łyżki margaryny, 4 łyżki cukru, 1 łyżka ciemnego kakao, 1 łyżka śmietany.

    Wszystkie składniki na ciasto łączymy ze sobą i wykładamy do wyłożonej papierem tortownicy. Składniki na masę serową miksujemy ( ja miksuje je w urządzeniu Thermomix) i wlewamy do tortownicy. Sernik pieczemy w temperaturze 200-180 stopni przez około godzinę z termoobiegiem. Musimy obserwować czy sernik nam się nie przypieka, jeśli tak to zmniejszamy temperaturę.
    Gdy sernik jest gotowy możemy przygotować polewę czekoladową. W garnuszku roztapiamy margarynę, następnie dodajemy cukier, czekamy aż się rozpuści. Dodajemy łyżkę kakao mieszamy i dodajemy śmietanę. Polewamy ciasto, możemy dodać jeszcze prażone migdały czy wiórki kokosowe.

    Smacznego !!!

  30. 5 maja 2017 / 0:29

    Ostatnio robiłam wegetariańskie zielone kotleciki ze świeżego szpinaku i zielonego groszku z mozzarellą, a do tego zapiekane bataty. BOMBA! Są intensywnie zielone i smakują obłędnie!

  31. Rico
    5 maja 2017 / 1:18

    Nie będę się wiele rozpisywać, bo zadanie wymaga napisać co jest moją ulubioną potrawą z piekarnika. Moim ulubionym daniem z piekarnika jest przyrządzony przeze mnie filet z łososia, do którego dodaję niewiele podstawowych przypraw, troszkę masełka i na koniec zawijam w folię aluminiową, wkładam do piekarnika i czekam na jego gotowość z niecierpliwością 😉

  32. JOLA MARCINKOWSKA
    5 maja 2017 / 3:08

    Moja ulubiona potrawa z piekarnika to ogrom potraw przyrządzanych przez mojego męża: ) Mam to szczęście (bądz nieszczęście jeżeli chodzi o boczko wałeczki tu i ówdze) że mój mąż mimo że nie jest wykwalifikowanym kucharzem to gotuje wspaniale:) W sumie gdy sięgam pamięcia to tylko raz bądz dwa zrobił danie które mi niesmakowało(krem z zielonego groszku i sałatka z pora..brr) Cała rodzian (moja rodzina ) wychwala go podniebiosa i uwilbia wszelkie imprey gdzie Rafał gotuje. Jak już wspominałam jest mnóstwo potraw tóre uwielbiam , z piekarnika najbardziej lubię faszerowne pieczarki: Jestem wegetarianką( mój mąż to typowy mięsożerca) więc tym bardziej podziwiam go że odnalazł się w codzienno-kuchennym życiu ze mną. Pieczarki musza być duże, mykupujemy je w Lidlu do tego farsz czyli serek solankowy wędzony, pietruszka , suszony pomidor, składniki z farszu zmiksowane do środk pieczarki, dalej dodatkowo trochę serka mozzarella i piekarnik, do tego pyszna kolendra i sos czosnkowy i obłęd gotowy.

  33. Alicja
    5 maja 2017 / 7:45

    Ja i moje domowe łasuchy uwielbiamy zjeść zdrowo, dużo i kolorowo! Co za tym idzie karczek w zalewie musztardowo-koperkowej z odrobiną imbiru, do tego ziemniaczki (wcześniej podgotowane około 4min) z masełkiem i przyprawa do ziemniaczków, a na finał warzywka: marchew, dynia i cukinia w tymianku, czosnku i curry (robione w folii aluminiowej). Pychotka!!!

  34. Paulina
    5 maja 2017 / 8:12

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest pyszna domowa zapiekanka, którą uwielbia Moja cała rodzina.

  35. Aga
    5 maja 2017 / 8:25

    „Granat na mchu” skradł moje serce, ale oprócz niego Brownie wykonaniu mojej siostry oraz placek czeski zrobiony przez mamę a tata robi przepyszną karpatkę 🙂

  36. zuza
    5 maja 2017 / 8:56

    Jestem zakochana bez pamięci (to kluczowe, bo zapominasz o tym ile mają kalorii) w słodyczach. Po ciężkich i pracowitych godzinach uwielbiam usiąść wieczorem na kanapie z „kawałkiem” ciasta i po prostu odpłynąć. Relax to relax!
    Ostatnio moim ulubionym daniem z piekarnika jest beza.
    Kiedy w piekarniku w czasie 90 minut wypiekają się beżowe, lekkie jak chmurka spody, ja przygotowuje krem z serka mascarpone i śmietany kremówki.
    Dodatkowo w piekarniku ląduje porcja leśnych owoców zasypanych brazowym cukrem, która jest idealnym sosem.
    Zjedzenie lekkiej bezy z kremem z kwaskowym sosem owocowym przywołuje wspomnienia o ciepłym i pięknym, pachnącym maju. Wiosno przyjdź!

  37. Kasia
    5 maja 2017 / 9:57

    Ziemniaki z gzikiem- to jest to, co najbardziej lubię jeśli chodzi o potrawę z piekarnika. Jest to danie proste, szybkie i mega smaczne :))))
    Ziemniaki myjemy dokładnie i zawijamy podwójnie w folię aluminiową, wcześniej muśniętą masłem i wstawiamy do piekarnika na około 45- 55 minut, 180 stopni.
    Gzik to inaczej połączenie twarogu półtłustego ze śmietaną, szczypiorkiem, odrobiną czosnku, do tego sól, pieprz i gotowe. Ja obieram ziemniaki, jak są jeszcze bardzo gorące, solę i na to kładę gzik- PYCHOTKA!!!!

  38. Tommy
    5 maja 2017 / 11:16

    Jako typowy mięsożerca uwielbiam z piekarnika schab, ale nie byle jaki bo nakłuwany i nadziewany ząbkami czosnku. Dzięki nim całe mięso zyskuje niesamowity posmak, a sam czosnek po upieczeniu jest niezwykle delikatny i mięciutki. Obowiązkowo oczywiście sam schab musi odstać przed pieczeniem całą noc w lodówce, po uprzednim namaszczeniu go solą, pieprzem i dużą ilością majeranku. Smakuje idealnie na ciepło jak też na zimno…POLECAM:)

  39. Paula
    5 maja 2017 / 11:31

    Ulubione danie z piekarnika? Ciężko wybrać, jest tego od groma. Niedawno się przeprowadziłam, oczywiście w kuchni był konieczny piekarnik- jako , że uwielbiam gotować, ale przede wszystkim piec (głównie na słodko). Od roku jestem też na diecie z powodu problemów związanych z cukrzycą i nie wyobrażam sobie życia bez piekarnika. Zupa z pieczonych warzyw ( dynia, marchew, batat , czosnek- 180 stopni na 40- 50 minut, wyciągamy z piekarnika , zalewamy bulionem , dodajemy cynamon, kurkumę , pieprz sól do smaku, blendujemy na gładki krem, identycznie można postąpić z pomidorami, burakami, czosnkiem, warzyw jest tak wiele!!! (warto pozbyć się skóry z pomidorów po upieczeniu)), kaczka faszerowana jabłkiem , wysmarowana majerankiem ( po upieczeniu kaczki zlewamy tłuszcz, który wytopił się z kaczki i dodajemy do niego część jabłek ,którymi faszerowaliśmy kaczkę- blendujemy i powstały sos jest absolutnie fantastyczny) , pizza na spodzie z kalafiora , czy brokuła( najlepiej zetrzeć surowe warzywo na tarce, wrzucić do wrzącej wody, chwilę pogotować, odcedzić do suchości, dodać trochę bezglutenowej mąki np. jaglanej, oliwę, ulubione zioła i przyprawy, zagnieść, rozłożyć na blasze, piec w 180 stopniach jakieś 20 minut, po tym czasie przewrócić spód na drugą stronę i ponownie włożyć do piekarnika , aż do zezłocenia się spodu , po upieczeniu polać białym sosem , obłożyć camembertem, posypać orzechami, ponownie zapiec 5-10 minut, bądź nie dopiekać i położyć skarmelizowane, pieczone warzywa polane pesto i posypane serem jakim się tylko chce) duszone warzywa pod wytrawnym crunchy z płatków owsianych , masła, orzechów , pestek dyni, czy słonecznika, czy po prostu zapiekanki z dużą ilością pieczonej cebuli, pieczarek, ciągnącym serem posmarowane domowym pikantnym ajvarem z domowej spiżarni ( ajvar najlepszy z pieczonej paryki, z duuużą ilością czosnku, oliwy ) . Rozpisałam się jak szalona o potrawach słonych, słodkich jest za dużo, ale kołacz serowy, makowy albo jeszcze lepiej z konfiturą z pigwy ! z posypką na drożdżowym tradycyjnym spodzie z dodatkiem smalcu , żeby długo można było cieszyć się jego świeżością , albo prawdziwy wszystkim znany biszkopt bez proszku do pieczenia, puszysty, miękki, lekki , a co z sufletem czekoladowym!- 10 minut i gotowe , a ile szczęścia! Ale moim absolutnym faworytem jeśli chodzi o potrawę z piekarnika jest modra kapusta, która gościła na rodzinnym stole w domu mojej babci. Nie wyobrażam sobie zapomnieć o tym właśnie przepisie. Modra kapusta poszatkowana, obrane, pokrojone jabłka, liście laurowe, ziele angielskie, sól , cukier, ocet, masło- wszystkie składniki wymieszać. Piec w 170 stopniach około 3,5-5 godzin, co jakiś czas mieszać i podlewać wodą. Obłędne!!!

  40. Jolka H.
    5 maja 2017 / 11:47

    jedną z moich ulubionych potraw z piekarnika jest chlebek imprezowy. W czasach studenckich imprezy w akademiku rozkręcały się nieraz dość niespodziewanie i czasem ze zwykłego spotkania kilku znajomych nagle robiła się pokaźnych rozmiarów biesiada 🙂 A przecież goście głodni to goście źli! Na szczęście z pomocą przychodził mi nasz zdezelowany piekarnik 😉 Do wykonania chlebka potrzeba masła, sera (żółtego lub mozarelli), kilka ząbków czosnku, natki pietruszki i oczywiście bochenka chleba. Chleb trzeba ponacinać w ukośną kratę a nacięcia uzupełnić przesmażonym na maśle czosnkiem, serem i posiekaną natką. Chlebek zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 20 – 25 minut. Po tym czasie jest gotowy, smakuje przepysznie a prezentuje się iście imprezowo 🙂

  41. Magdalena
    5 maja 2017 / 11:48

    Uwielbiam leniuchować,
    i za bardzo się nie angażować.
    Dobrze jak mam wszystko zrobione,
    i ręce nie są obciążone.
    Kiedy pora zbliża się obiadowa,
    Już dostaję potów – choroba umysłowa.
    I znów tyle poświęcić muszę czasu.
    Surówka i ziemniak, źródło potasu.
    Dobrze, że piekarnik mam,
    Zrobię co umiem i znam.
    Kotleta ubijać nie muszę,
    Udka będą cierpieć katusze.
    Wystarczy przyprawić odpowiednio.
    Nastawić temperaturę na „wysoce średnią”.
    I poczekać chwilę,
    Potrawę zjeść mile.
    Uśmiech mieć od ucha do ucha.
    Poskromiło się głód pasibrzucha!

  42. Kasia
    5 maja 2017 / 11:55

    Kuchnia to najważniejsze miejsce w naszym domu, a piekarnik to jej niepodważalny król! Od ciast, babeczek i tart przez kurczaki, quiche i pasztety! Te wszystkie pyszności serwuje nam nasz piekarnik! Jenak dla mnie najważniejszy jest chleb! Pyszny, domowy, dla każdego według uznania. Dla mnie z mocno pachnący miodem, dla męża z orzechami, dla dzieciaków z kawałkami czekolady. Hmmm… I nie potrzebne nam mięsa, sery czy dżemy, bo najlepiej smakuje z samym masłem, taki jeszcze ciepły. A zapach domowego chleba jeszcze długo pozostaje w powietrzu i robi się tak ciepło i rodzinnie…

  43. Ewa
    5 maja 2017 / 12:01

    Klasycznie – pizza. 🙂 Ta zrobiona w domu jest jednak najlepsza. Luby mój robi najlepsze ciasto (to nie żart!), kwestia dodatków to zawsze wypadkowa nastroju, natężenia głodu i zawartości lodówki. 😉 Zawsze musimy mieć opcje wegetariańską i mięsną, zawsze umiemy się w tej kwestii porozumieć. Domowa pizza rządziiiiiii!!!

  44. PiotrDymowski
    5 maja 2017 / 12:09

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika są ciasteczka wypieku mojej babci.
    Jak wszyscy wiemy babcia wie co najlepsze. Wczoraj z okazji urodzin mojej siostry zaserwowała nasze ulubione „rosyjskie ciasteczka” zwane u nas w rodzinie „puchowymi kulkami”:) .
    Poznała ten przepis od swojej mamy, która mieszkała na Litwie.
    Aby przygotować „puchowe kulki” należy:
    -Rozgrzać piekarnik do temperatury 180°C.
    -Masło zmiksować z wanilią na gładką masę.
    -Wymieszać cukier puder z mąką, dodać do utartego masła i wymieszać. Dodać orzechy, wymieszać.
    -Z ciasta formować kuleczki i układać na nienatłuszczonej blaszce w odstępach ok. 5 cm.
    -Piec przez 12 minut.
    -Odstawić do przestudzenia, a następnie obtoczyć w cukrze pudrze. Można obtaczać dwukrotnie.
    Przepis jest banalnie prosty, ale jest przekazywany w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Zawsze zajadamy się „puchowymi kulkami” na rodzinnych imprezach czy w święta :), właśnie dlatego są takie smakowite, bo są robione od serca <3

    Pozdrawiam Piotr! i czekam na więcej wpisów!

  45. maguga
    5 maja 2017 / 12:16

    Najcudowniejsza potrawa w całości przygotowana w piekarniku to kaczka z buraczkami i ziemniaczkami. Wszystko układamy w odpowiednich naczyniach, zamykamy w piecu i cieszymy się wolnym czasem zamiast stać nad przysłowiowymi „garami”. Wszystko robi się samo, a efekt jest przepyszny. Polecam to danie każdemu, kto lubi polską kuchnię.

  46. AleksandraS
    5 maja 2017 / 12:16

    Moim ulubionym daniem z piekarnika są domowe zapiekanki mojej mamy. Teraz, gdy mieszkam już kilkaset kilometrów od domu – przyrządzam tą łatwą kolację zawsze z uśmiechem na ustach dla mojego mężczyzny. Te proste zapiekanki z okrągłych bułek to smak mojego dzieciństwa, trosk i radości. Aromat zawsze przypomina mi moją najukochańszą mamę.
    To najlepszy domowy przepis z tajnymi składnikami !

  47. Kinga
    5 maja 2017 / 12:18

    W moim domu piekarnik to miejsce czarów i magii. To właśnie w nim rośnie pyszny i pachnący jabłecznik, który z cała rodzina jemy, gdy jest jeszcze ciepły. Uwielbiamy zapach cynamonu i jabłek, który roztacza się w trakcie wypieków w naszej kuchni. Rozpływający się w ustach jabłecznik z kruszonka smakuje najlepiej z lodami waniliowymi, które mamy w zamrażarce zawsze na taka okazje. Mniam, ślinka cieknie na sama myśl 🙂

  48. Aleksandra
    5 maja 2017 / 12:27

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika są babeczki z różnymi niespodziankami w środku od czekolady, przez serek aż po żurawinę. W kształcie moich serduszkowych foremek, udekorowane lukrem, cukrem pudrem lub smakowitym kremem i ozdobione przez małych pomocników. Szybko, smacznie i rodzinnie!

  49. Julita
    5 maja 2017 / 12:32

    Nie ma dla mnie lepszej potrawy z piekarnika niż pizza! Jest to danie, w którego przygotowaniu ograniczyć nas może tylko fantazja. Cienkie bądź grube ciasto, z jasnej lub ciemnej mąki, z wypełnionymi brzegami lub bez, z sosem pomidorowym, śmietanowym, czosnkowym, bbq lub innym, od zwykłej margerity po wypchaną dodatkami! Jej zapach unosi się w całym domu nawet długo po zjedzeniu 🙂

  50. Żaneta
    5 maja 2017 / 12:51

    Moim ulubionym daniem z piekarnika jest kurczak ze szpinakiem i serem feta zawiniętym w ciasto francuskie. Szybkie, pyszne, idealne na obiad bądź przystawkę, jak kto woli 😉 perfekcyjnie pasuje na obiad we dwoje, ale także na domówkę ze znajomymi, dodatkowo jest wygodne do zabrania do pracy czy szkoły 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
4 + 5 =