Rusz się po zdrowie!

Ostatnio dotarła do mnie informacja, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba osób ze zdiagnozowanym nowotworem wzrosła aż dwukrotnie i prawdopodobnie będzie rosnąć! Czy wiecie, że nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe można przypisać czynnikom środowiskowym, a nie genetycznym? Jednocześnie prawie 1/3 z tych zachorowań można zapobiec przez pozytywne zmiany dotyczące stylu życia, wdrażając codzienne zachowania prozdrowotne, które spisane są w Europejskim kodeksie walki z rakiem.

Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach wiecznie się gdzieś spieszymy i nie starcza nam na nic czasu… Wielu z Was poszukuje na blogu przepisów na błyskawiczne dania i przyznaję, że one również należą do moich ulubionych. Pamiętajcie jednak, że szybko nie musi oznaczać niezdrowo!

Dla mnie wprowadzenie kilku prostych zmian to nie tylko troska o lepsze jutro, ale również przyjemniejsze dzisiaj ; ) Poprawa ogólnego stanu zdrowia wiąże się nieodłącznie z poprawą samopoczucia. Siedząca praca, częste przejedzenie (nie tylko z okazji Świąt; ) powodowały u mnie ciągłe zmęczenie, senność i brak ochoty do życia. Na szczęście obecnie mamy dostęp nie tylko do wielu zdrowych składników, ale również przepisów, z których można wyczarować coś pysznego ; ) Zdrowo nie musi już znaczyć nudno! Zamiast słonych przekąsek warto sięgnąć po warzywa lub owocową sałatkę. Gwarantuję Wam, że jeśli zaczniecie zmiany od siebie, rodzina będzie za Wami podążać i zdrowy styl życia będzie czymś naturalnym.

Nigdy nie paliłam, ale nie przeszkadzało mi, gdy znajomi palili w moim towarzystwie. Teraz nawet nie muszę ich prosić, aby tego nie robili, co więcej podczas wspólnie spędzanego przez nas czasu zapominają o swoim nałogu ( i mam nadzieję, że niedługo całkiem z nim zerwą!!! )

Poza zdrowym odżywianiem musimy również pamiętać o aktywności fizycznej. Część z Was zapewne wie, że oprócz gotowania uwielbiam biegać. Dla mnie jest to idealna forma relaksu, zapominam wtedy o całym świecie i wracam do domu pełna endorfin. Jestem pewna, że każdy z nas może znaleźć coś, co będzie mu sprawiać równie dużą przyjemność, może to być nawet codzienny, szybszy spacer w rodzinnym gronie lub w dobie dzisiejszej techniki, sport uprawiany w domu przed telewizorem. 30 minut podskoków, czy tańca również potrafi podnieść tętno : )

Wprowadzenie zdrowych nawyków ma również ogromny plus – zgubienie zbędnych kilogramów i poprawa sylwetki. Taka zachęta może być dla nas również dobrą motywacją do działania.
Pamiętajmy, że każdy z nas ma istotny wpływ na zapobieganie nowotworom i warto zrezygnować, że szkodliwych nawyków, aby dłużej cieszyć się zdrowiem ; )

Zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem:

 1. Nie pal. Jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

 2. Wystrzegaj się otyłości.

 3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

 4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie.

 5. Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.

 6. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

 7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.

 8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

 9. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

 10. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

 11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Po więcej informacji odsyłam tutaj: www.kodekswalkizrakiem.pl oraz tutaj.


Infografika - kodeks

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Komentarzy: 13

 1. Tita
  16 grudnia 2014 / 15:54

  To prawda, od nas zależy jakość naszego życia. Brawo.

  • Marta
   Autor
   16 grudnia 2014 / 23:25

   🙂

 2. 16 grudnia 2014 / 22:03

  nooo, ruch to podstawa….dobre, zdrowe jedzenie, wszystko w rozsądku, a pożyjemy.

  • Marta
   Autor
   16 grudnia 2014 / 23:25

   Ola dobrze to ujęłaś, podstawową sprawą jest rozsądek 😀

 3. gabi
  17 grudnia 2014 / 13:13

  Zdrowie jest najważniejsze i trzeba o nie dbać, ale moim zdaniem nie można popadać w przesadę… teraz pełno jakiejś mody, że mleko to biała śmierć, że pszenica szkodzi.. ja rozumiem, ze jest grupa osób, która nie toleruje tych produktów, ale żeby już np. małym dzieciom zabraniać jeść mięsa, bo szkodliwe.. to chore się robi!

 4. gabi
  17 grudnia 2014 / 13:14

  Z góry przepraszam, że tutaj wylewam moje żale, ale mam wrażenie, że ludzie po prostu zaczną myśleć zanim ślepo będą podążać za modą. Pozdrawiam

  • Marta
   Autor
   17 grudnia 2014 / 18:53

   Gabi tak jak piszesz, rozsądek i umiar jest kluczowy we wszystkim 🙂

 5. Ka
  18 grudnia 2014 / 10:58

  Dobrze napisane zwłaszcza przed świątecznym obżarstwem :0

  • Marta
   Autor
   19 grudnia 2014 / 12:51

   🙂

 6. Kasia
  19 grudnia 2014 / 12:03

  Fajnie to napisałaś 🙂

  • Marta
   Autor
   19 grudnia 2014 / 12:53

   Dziękuję 🙂

 7. sportesmire
  30 maja 2018 / 11:07

  Trzeba dbać o swoje zdrowie. Szkoda jednak ludzi nie docenia swojego zdrowia, dopiero jak coś się stanie zaczynają analizować swoje postępowanie. A wystarczyłoby tylko stosować odpowiednie diety, trening. Czasami wiadomo trzeba wspomóc się środkami farmakologicznymi, kiedy problem jest większy. Ale wracając do sedna, każdy z nas powinien dbać o siebie.

  • Marta
   Autor
   30 maja 2018 / 22:41

   Zdecydowanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
12 − 4 =