Jak wybrać piekarnik. Poradnik + Konkurs

babka na oleju przepis
Piekarnik to podstawa każdej kuchni : ) Nawet jeśli nie lubicie piec ciast nie ma nic lepszego, niż obiady z piekarnika, które zazwyczaj nie wymagają dużego nakładu pracy, a świetnie smakują : ) Kwestia wyboru piekarnika jest bardzo indywidualna, ale z mojego doświadczenia podpowiem Wam na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Posiadam niewielką kuchnię, dlatego zdecydowałam się na piekarnik parowy do zabudowy i wybrałam model Electrolux EOA45555OX. Moim zdaniem pięknie się prezentuje i choć design nie jest podstawowym kryterium wyboru piekarnika, na pewno stanowi wartość dodaną ; ) Piekarniki możecie zamontować pod płytą indukcyjną lub jak w moim przypadku w słupku. Jest to nie tylko bardzo wygodne podczas użytkowania, ale również świetnie sprawdza się jeśli posiadacie małe dzieci, które chętnie próbują zaglądać do środka ; ) Pozostając w temacie Maluchów dobrym rozwiązaniem jest blokada rodzicielska, chowane pokrętła oraz chłody front piekarnika.


jak wybrać piekarnik do zabudowy
Możliwości, które oferują obecne piekarniki są ogromne, jednak moim zdaniem warto kierować się tymi, które rzeczywiście ułatwią nam pracę w kuchni i sprawią, że nasze dania będą smaczniejsze. Najważniejsze funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze piekarnika to:

Pojemność. Jeśli macie taką możliwość polecam Wam wybrać pełnowymiarowy piekarnik 60 cm, który w moim przypadku ma pojemność aż 71l, co w połączeniu z systemem dual cook pozwala mi upiec 2 potrawy na raz. Warto zwrócić na to uwagę, bo zdarza się, że przy tych samych wymiarach pojemności mocno różnią się między sobą. Mój piekarnik ma możliwość pieczenia na 3 różnych poziomach, dzięki czemu łatwiej opanować przedświąteczną gorączkę, czy choćby przygotować  większą partię ciasteczek za jednym razem : )


jak wybrać piekarnik
Funkcje – tryby piekarnika. Termoobieg oraz dolna i górna grzałka to opcje obowiązkowe. Ważne jest również jednak w jakich konfiguracjach możecie ich używać. Jeśli tak jak my lubicie zapiekanki i odświeżanie chleba w piekarniku zdecydowanie przyda Wam się opcja grill : )


jaki piekarnik do zabudowy
Funkcja pieczenia z parą. Służy ona do zwiększenia wilgotności podczas pieczenia, a potrawy pieczone lub podgrzewane na parze nie tylko lepiej smakują, są bardziej soczyste, ale także zachowują do 90% wartości odżywczych tak jak w przypadku ryby pieczonej z warzywami. Para hamuje mieszanie się różnych zapachów i smaków w trakcie pieczenia, możemy więc piec dwie różne potrawy w tym samych czasie. Przetestowałam na przykładzie ryby i ciasta – pysznej babki na oleju, na którą przepis znajdziecie na końcu wpisu : ) Dzięki funkcji pary babka i inne ciasta są zawsze idealnie wyrośnięte i równomiernie wypieczone.


przepisy na wielkanoc
Zakres temperatur. Niska temperatura np. 50 C pozwoli nam nie tylko na suszenie warzyw i owoców, ale sprawdza się również jako sprzyjające środowisko do wstępnego wyrastania drożdżowego ciasta. Wystarczy 20 minut i ciasto podwoi swoją objętość : ) Wysokie temperatury są z kolei niezbędne np. do przyrządzenia perfekcyjnej pizzy. Korzystając wyłącznie z dolnej grzałki uzyskacie wyjątkowo chrupiący spód zupełnie jak z pizzerii : )

Intuicyjne użytkowanie. Nasz piekarnik może posiadać nawet tysiąc funkcji, ale wtedy prawdopodobieństwo, że zapamiętamy je wszystkie jest bardzo nikłe ; ) Mimo, że osobiście nałogowo czytam każdą instrukcję obsługi wiem, że jeśli mój Mąż (który z kolei nigdy ich nie czyta ; ) ) ma również korzystać z naszych sprzętów, muszą być na tyle intuicyjne, abym nie musiała go instruować odnośnie ich obsługi użytkowania ; ) Nasz piekarnik posiada nawet małe rysunkowe podpowiedzi tzw. wykres pieczenia na wewnętrznej stronie drzwi piekarnika : )

Dodatki. Moje ulubione dodatki to zdecydowanie prowadnice teleskopowe, łatwoczyszcząca emalia oraz niezastąpiona termosonda, która pozwala nam precyzyjnie kontrolować proces pieczenia. Wystarczy umieścić ją wewnątrz mięsa, ustawić pożądaną temperaturę, a gdy mięso ją osiągnie piekarnik poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym.

A Wy czym kierujecie się przy wyborze piekarnika?  : )


piekarnik do zabudowy jak wybrać
Dwukolorowa babka na oleju – przepis

prosta babka na oleju przepis
Składniki:

  • 5 jajek (wielkość L)
  • 1 szklanka cukru trzcinowego
  • 1 szklanka oleju rzepakowego
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki soku z cytryny

Jajka zmiksować z cukrem trzcinowym na jasną, puszystą masę. Cienkim strumieniem stopniowo dodawać olej, cały czas miksując. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie zmiksować na najniższych obrotach miksera. Masę podzielić na dwie części, do jednej dodać sok z cytryny, do drugiej kakao i delikatnie wymieszać. Blachę do babki wysmarować masłem i wysypać bułką tartą, przełożyć jasną, a następnie ciemną część ciasta. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 C (termoobieg) przez ok. 40 minut, do suchego patyczka. Udekorować cukrem pudrem lub polewą czekoladową.

Smacznego!


Babka na oleju przepis
Mam również dla Was bardzo miłą niespodziankę – mini konkurs : )  Do wygrania są wspaniałe nagrody:

  1. Nagroda Główna – blender Electrolux Masterpiece ESB9300, który dzięki wytrzymałej i trwałej konstrukcji pozwala raz za razem siekać, rozdrabniać i miksować nawet najtwardsze składniki.
  2. Nagrody za drugie i trzecie miejsce – blendery sportowe Electrolux ESB2500 z wytrzymałymi butelkami, które umożliwią proste i błyskawiczne przygotowanie  pysznego koktajlu smoothie.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na pytanie:

Jaka jest Twoja ulubiona potrawa z piekarnika?
Konkurs trwa od 21.04.17 r. do 5.05.17r.  Powodzenia!

***

Kochani! Bardzo dziękuję Wam za tak liczny udział w konkursie, wybór był ogromnie trudny, ale po długich naradach udało się ustalić zwycięzców :

I miejsce Przemo – za zdradzenie wielopokoleniowego przepisu na sernik wraz z inspirującą opowieścią o tym, że wspólne spotkania przy stole zawsze wzmacniają rodzinne więzy, a towarzystwo smakołyków tworzy najpiękniejsze wspomnienia

II miejsce Aleksandra (komentarz dnia 4.05.17r.) – za krótką, ale bardzo celną i kreatywną odpowiedź, którą podziela zapewne większość z nas : )

III miejsce Jolka H. – za przypomnienie akademickich czasów, pysznego imprezowego chlebka i sytuacji, w których piekarnik był prawdziwym przyjacielem

Gratulujemy!!!


blender Electrolux Masterpiece ESB9300

Blender sportowy Electrolux-ESB2500
*Wpis powstał przy współpracy z marką Electrolux

Komentarzy: 447

  1. 22 kwietnia 2017 / 21:23

    Moim ulubionym daniem z piekarnika jest tarta na spodzie kokosowym 🙂
    Tarta jest o tyle fajnym daniem, że można dodać do niej WSZYSTKO 🙂
    W wersji obiadowej czyli wytrawnej: z salami, pieczarkami, oregano i mozzarellą – jako zdrowsza wersja pizzy; gruszką, gorgonzolą i orzechami włoskimi lub mieszanką serów, boczkiem i kaparami.
    Na deser w wersji na słodko: z kremem budyniowym i sezonowymi owocami, z kajmakiem i orzeszkami ziemnymi (coś jak snickers!) czy też z pianką czekoladową i polewą malinową.
    Ciasto:
    100g mąki kokosowej
    30g mąki ryżowej
    2 jajka
    80 ml oleju rzepakowego lub roztopionego kokosowego
    Sól/cukier
    Ciasto ugniatamy (możemy wymieszać w maszynie) wykładamy silikonową formę ciastem i nakłuwamy widelcem. Wkładamy do lodówki na 20min. Następnie pieczemy ok. 15 min w 180 stopniach.

    Możliwości jest wiele… wiele pysznych możliwości! 🙂

  2. Ill78
    22 kwietnia 2017 / 22:47

    Brownies brownies i brownies po raz trzeci!

  3. Mata
    22 kwietnia 2017 / 22:56

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest szarlotka mojej mamy, która przypomina mi o beztroskim dzieciństwie w moim rodzinnym domu, które teraz wspominam z wypiekami na twarzy i ogromną radością. Pamiętam jak razem z moim bratem w wakacyjne poranki chodziliśmy do sadu zbierać świeże papierówki. Zawsze wracaliśmy z pełnymi koszykami i…brzuchami. Do tej pory pamiętam naszą starą stolnicę i mamę pracującą przy oknie. Wiedzieliśmy wtedy, że ciasto jest już włożone do formy. Szybko obieraliśmy jabłka, kroiliśmy je w półksiężyce, a mama układała je z taką dokładnością, jakby to był jakiś konkurs o drogocenną nagrodę. Nigdy nie zapominała o cynamonie. Po posypaniu brązowym szronem na wierzchu układała z ciasta cienkie paski, przypominające szachownicę. Na sam widok ciekła nam ślinka. Odliczaliśmy z niecierpliwością minuty. Zapach, który unosił się w domu był z jednej strony irytujący( ze względu na czekanie) ale z drugiej tak przyjemny, że mógłby zostać z nami na zawsze. Gdy nadszedł ten moment, kiedy ciasto musiało opuścić piekarnik, a powitać drewniany blat stołu, radości nie było końca. Pomimo tego, że mama zabraniała nam jeść ciepłe ciasto, drobnymi paluszkami skradaliśmy małe kawałeczki. Mama już wtedy wiedziała, że będzie zmuszona do zrobienia kolejnej porcji. Dlaczego? Tata nawet nie zdążył na jeden kawałek. Najzabawniejsze jest w tym wszystkim to, że ta sytuacja powtarza się w każde święta. Tylko, że teraz ja stoję przy naszym rodzinnym oknie, przy starej stolnicy z mojej mamy zeszytem na najlepszy jabłecznik, jaki kiedykolwiek jadłam.

  4. Justyna
    22 kwietnia 2017 / 23:27

    Jak pomyślałam o moim ulubionym przepisie na danie z piekarnika przede wszystkim pomyślałam o pysznym, okropnie przesłodkim cieście czekoladowym:)
    Ale po dłuższym namyśle wybrałam kurczaka pieczonego na butelce piwa.

    Przepis:
    – 1,5 kg kurczaka
    – piwo w butelce (500 ml)
    – 3 łyżki oleju
    – pieprz
    – sól
    – papryka słodka
    – 5 ząbków czosnku (przeciskamy przez praskę)
    – majeranek
    – curry

    Przygotowanie:
    1. Kurczaka dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym.
    2. Kurczaka przekładamy do miski i nacieramy olejem wraz z przyprawami. Miskę przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej 3 godziny, a już super będzie jak na całą noc.
    3. Butelkę piwa wkładamy do miski z wodą, aby odkleiły się od niej etykiety.
    4. Otwieramy butelkę i odlewamy szklankę, żeby później polewać piwem kurczaka.
    5. Kurczaka nadziewamy na butelkę piwa, tak aby szyjka kurczaka była u góry.Ważne, aby szyjka butelki wystawała ponad kurczaka.
    6. Butelkę z kurczakiem ustawiamy na blaszce i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
    7. Kurczaka pieczemy z dolną grzałką i termoobiegiem. 1 kg kurczaka pieczemy 1 godzinę, 2 kg kurczaka 2 godziny.
    8. Co 30 minut podlewamy kurczaka piwem.

    Do tego przepisu idealnie pasują ziemniaczki upieczone w piekarniku:)

  5. Annka
    23 kwietnia 2017 / 0:47

    Na śniadanie/deser pełnoziarniste muffiny bananowe 😊

  6. 23 kwietnia 2017 / 1:16

    Muffinki śniadaniowe na chlebie kukurydzianym z dużą ilością przypraw, warzyw (papryka, pomidorki, szparagi,itp.), jajek, sera i ulubionej wędliny. Składniki można wymieniać i dodawać dużo od siebie. Moje babeczki zawsze są bardzo kolorowe i zachęcają do jedzenia smakiem, zapachem i wyglądem. Są pieczoną, super alternatywą dla weekendowej jajecznicy lub omleta.

  7. Anna Rosiak
    23 kwietnia 2017 / 9:18

    Ja uwielbiam robić przeróżne zapiekanki:makaronowe,ziemniaczane,czy warzywne moja rodzina przepada za nimi😘

  8. Magda
    23 kwietnia 2017 / 13:00

    Uwielbiam ,,Prażone z piekarnika”
    Składniki:
    mała główka kapusty (może być biała kapusta lub włoska)
    4-5 średniej wielkości ziemniaków
    0,5 kg karkówki lub szynki
    1 duża cebula
    2 ząbki czosnku
    opcjonalnie można dorzucić 20 dag boczku
    3 łyżki oleju
    przyprawa do ziemniaków
    przyprawa do karkówki
    Olej wlać na sam dół do naczynia żaroodpornego. Dół naczynia oraz boki wyłożyć liśćmi kapusty – zazwyczaj mi dwa – trzy wystarczą. Następnie zamarynowaną wcześniej w przyprawie karkówkę ułożyć na kapuście, potem ułożyć na niej cebulę pokrojoną w plastry i czosnek opcjonalnie boczek, a potem dołożyć obrane i pokrojone w grube plastry ziemniaki obsypane przyprawą do ziemniaków. Całość przykryć liśćmi kapusty. Naczynie przykryć górną pokrywką naczynia żaroodpornego. Piec ok.półtorej godziny w 180 stopniach w zależności od piekarnika można piec 10 min krócej lub dłużej. Polecam wszystkim niebo w buzi!!! Smacznego!!!

  9. Agnieszka
    23 kwietnia 2017 / 13:47

    Smak dzieciństwa oraz moja największa słabość, król pośród innych wypieków, mistrz świata w puszystości, niedościgniony wzorzec obłędnej lekkości czyli SERNIK z bezą.Smakuje obłędnie i zawsze wychodzi.
    Składniki na sernik z bezą:
    CIASTO KRUCHE:
    1. 2 czubate szklanki mąki pszennej
    2. 150 gram margaryny
    3. 4 żółtka
    5. jedno opakowanie cukru wanilinowego (16g)
    6. 8 łyżek cukru
    7. 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    MASA SEROWA:
    1. kilogram białego, półtłustego sera
    2. 6 jajek
    3. 1,5 szklanki cukru
    4. olejek cytrynowy (opcjonalnie kilka kropel soku z cytryny)
    5. jedna szklanka mleka
    6. jedno opakowanie budyniu śmietankowego
    7. pół szklanki oleju
    PIANKA:
    1. 6 białek
    2. jedna szklanka cukru
    3. szczypta amoniaku
    4. 100 gram wiórków kokosowych
    CIASTO KRUCHE: podane składniki posiekać i zagnieść ciasto.
    MASA SEROWA: jeśli ser nie jest utarty należy to najpierw zrobić. Jajka utrzeć z cukrem. Dodać olejek (wystarczy kilka kropel), mleko, budyń, olej i ser. Podane składniki utrzeć na puszystą masę.
    PIANKA: Ubić pianę z białek, cukru, amoniaku, następnie połączyć z wiórkami.
    Ciasto wyłożyć na natłuszczoną blaszkę o wymiarach 25 na 36 cm. Masę serową wylać na ciasto, następnie piec 40 minut w temp 180 stopni C . Pianę wyłożyć na na masę serową i piec jeszcze pół godziny.

    SMACZNEGO!

  10. Anna
    23 kwietnia 2017 / 13:49

    Moja ulubiona potrawa z piekarnika to -zapiekanka pasterska.

  11. Edyta
    23 kwietnia 2017 / 15:48

    kiś czas temu stawiałam na dania szybkie i nie za bardzo zdrowe. Jednak po wielu rozmowach z dietetykami doszłam do wniosku, że zdrowie tkwi w dobrym jedzeniu. Jako przekąskę ukochałam obie pieczone falafele, które zastąpiły frytki albo mrożoną pizzę. Potrawa, którą opiszę jest lekko zmodyfikowaną wersją tej, którą dostałam razem z dietą od dietetyka! Nie dość, że zdrowe to jeszcze egzotycznie pyszne! Polecam chociażby spróbować, bo jest to zupełnie inny smaki, jaki znamy 😉

    FALAFELE PIECZONE
    Ciecierzyca nasiona suche 4 łyżki
    Daktyle suszone 2 sztuki
    Cebula 1/3 sztuki
    Czosnek 1 ząbek
    Olej rzepakowy uniwersalny 2/3 łyżki
    Pietruszka liście 1 łyżeczka
    Woda 20 ml
    Kolendra 1 szczypta (o wiele lepiej smakuje ze świeżą)
    Kmin rzymski (Kumin) 1 szczypta
    Cynamon 1 szczypta
    Kardamon mielony 1 szczypta
    Chili w proszku 1 szczypta
    Sól morska 1 szczypta

    Sposób przygotowania:

    1. Ciecierzycę namoczyć w zimnej wodzie i zostawić na kilka godzin (lub na noc).
    2. Odcedzić i zblendować z pozostałymi składnikami na gładką masę.
    3. Masę przykryć folią i odstawić do lodówki na 30 minut.
    4. Uformować kotleciki i posmarować lekko olejem.
    5. Piec w 200°C przez około 15 minut (w trakcie pieczenia przewrócić falafele na drugą stronę).

    SOS BAZYLIOWY
    Jogurt naturalny 2% tłuszczu 2 łyżki
    Bazylia świeża 3 liście
    Pieprz czarny 1 szczypta
    Składniki zblendować i podawać razem z falafelami jako dodatek, kiedy uznamy, że są za suche, lub nie lubimy suchych dań. Jeszcze raz polecam wypróbować, świetnie nadają się jako smakołyk na imprezach 😉

  12. 23 kwietnia 2017 / 17:00

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika są pieczone piersi z indyka, jedynie z dodatkiem soli i masła. Jako nadzienie wkładamy wątróbkę z majerankiem. Po upieczeniu podajemy z polską sałatką ziemniaczaną z marchewką, groszkiem i majonezem. Pyszności i takie proste <3 Dla chętnych podsmażane kartofelki.

  13. Marta
    23 kwietnia 2017 / 17:13

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest szarlotka mojej mamy, która przypomina mi o beztroskim dzieciństwie w moim rodzinnym domu, które teraz wspominam z wypiekami na twarzy i ogromną radością. Pamiętam jak razem z moim bratem w wakacyjne poranki chodziliśmy do sadu zbierać świeże papierówki. Zawsze wracaliśmy z pełnymi koszykami i…brzuchami. Do tej pory pamiętam naszą starą stolnicę i mamę pracującą przy oknie. Wiedzieliśmy wtedy, że ciasto jest już włożone do formy. Szybko obieraliśmy jabłka, kroiliśmy je w półksiężyce, a mama układała je z taką dokładnością, jakby to był jakiś konkurs o drogocenną nagrodę. Nigdy nie zapominała o cynamonie. Po posypaniu brązowym szronem na wierzchu układała z ciasta cienkie paski, przypominające szachownicę. Na sam widok ciekła nam ślinka. Odliczaliśmy z niecierpliwością minuty. Zapach, który unosił się w domu był z jednej strony irytujący( ze względu na czekanie) ale z drugiej tak przyjemny, że mógłby zostać z nami na zawsze. Gdy nadszedł ten moment, kiedy ciasto musiało opuścić piekarnik, a powitać drewniany blat stołu, radości nie było końca. Pomimo tego, że mama zabraniała nam jeść ciepłe ciasto, drobnymi paluszkami skradaliśmy małe kawałeczki. Mama już wtedy wiedziała, że będzie zmuszona do zrobienia kolejnej porcji. Dlaczego? Tata nawet nie zdążył na jeden kawałek. Najzabawniejsze jest w tym wszystkim to, że ta sytuacja powtarza się w każde święta. Tylko, że teraz ja stoję przy naszym rodzinnym oknie, przy starej stolnicy z mojej mamy zeszytem na najlepszy jabłecznik, jaki kiedykolwiek jadłam.

  14. Justyna
    23 kwietnia 2017 / 18:04

    Witam, niedawno przeprowadzilam sie i w nowym domu przez okolo miesiac nie bylo sprawnego piekarnika. Po miesiacu czasu zobaczylam z mezem, ze tesknimy jak dwie stesknione ciamajdy za wlasnym chlebem z kminkiem i rozniastymi ziarenkami (np slonecznikiem, pestkami dyni) na zytnim zakwasie.

  15. Magda
    23 kwietnia 2017 / 18:21

    Ulubiona potrawa z piekarnika? Zdecydowanie lasagne. Koniecznie z własnej roboty sosem beszamelowym (nigdy gotowiec ze sklepu!), świeżo posiekanymi ziołami – bazylią, oregano, pietruszką. Włoski makaron, dobrej jakości mięso i pachnące pomidory zapieczone pod pierzynką z sosu i sera. Od samego opisu zrobiłam się głodna 🙂

  16. Sandra
    23 kwietnia 2017 / 18:38

    A ja właśnie twoim pytaniem konkursowym narobiłam sobie smaka na babkę ziemniaczaną, co raczej jest niemożliwe do wykonania w warunkach akademickich.
    Taki przepyszny, aromatyczny, przypieczony po bokach i z chrupiącą skórką „ciućmok”, do tego z dodatkiem boczku, kiełbasy, prażonych ziaren słonecznika i dyni, polany kwaśną śmietaną albo dobrym keczupem… Moja dusza aż wyje z rozpaczy, że nie mogę go teraz zrobić 🙁

  17. Matrusia
    23 kwietnia 2017 / 18:45

    Ulubiona potrawa z piekarnika? hmm.. odpowiedź jest prosta- placek ze śliwkami :)) Przepis wzięłam z zeszytu mamy ;p Takie stare przepisy są najlepsze! Zawsze wychodzą! Z niecierpliwością czekam jak już pojawią się śliwki. Przepis jest prosty i szybki w wykonaniu a ciasto miękkie i puszyste.
    PLACEK Z OWOCEM I KRUSZONKĄ:
    Składniki:
    ciasto:
    3 jaja
    ¾ kostki masła
    ¾ szkl cukru
    2 łyżki kwaśnej śmietany
    1 ½ szl krupczatki
    1 szkl mąki tortowej
    Mały proszek do pieczenia
    3 łyżki oliwy
    kruszonka:
    1 żółtko
    1 ½ szkl krupczatki
    ¾ szkl cukru
    ½ kostki masła
    Wykonanie:
    Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy do tego resztę składników. Masę przelewamy do natłuszczonej i obsypanej bułką tartą formy (duża blacha).
    Na wierzch układamy śliwki przekrojone na pół.
    Robimy kruszonkę- wszystkie składniki zagniatamy na gładką masę. Posypujemy owoce.
    Pieczemy w 180” ok. 40 min.

  18. 23 kwietnia 2017 / 20:57

    Moim daniem z piekarnika jest dorsz w sosie pomidorowo-paprykowym pieczony na plastrach cebuli, bierzemy folię aluminiową kładziemy na nią plastry cebuli filet z dorsza smarujemy sosem pomidorowo-paprykowym ja doprawiam go pieprzem, solą, papryką, czosnkiem i bazylią robię delikatnie pikantny sos. Wierzch ryby polewam większą ilością zawijam w folię aluminiową szczelnie i piekę ok 30 minut pycha polecam. Zdrowe i mega smaczne 🙂

  19. Maria Słoboda
    23 kwietnia 2017 / 21:24

    Potrawy z jabłek
    Dlaczego potrawy z jabłek stanowią dość liczną grupę przepisów w kuchni polskiej? Odpowiedzią na to pytanie może być wskazanie tylko niektórych spośród licznych zalet omawianych owoców. Otóż okazuje się bowiem, że jabłka nie tylko posiadają wyjątkowy smak, który może być różny w zależności od odmiany, na jaką się zdecydujemy, lecz także potrafią skutecznie zaspokoić nasz głód. Co więcej, zawierają one bardzo wartościowe składniki, jak chociażby błonnik, witaminę C czy pektynę. Dania z jabłkami możemy przygotowywać niemalże przez cały rok, ponieważ owoce te bardzo dobrze się przechowują. Oprócz tego świetnie smakują przed obróbką cieplną, jak i gotowane, suszone czy też smażone. Z tego też powodu kuchnia polska opracowała wiele przepisów na dania z jabłkami, do których zaliczyć można tak wykwintne potrawy jak kaczka pieczona w jabłkach, sałatka jarzynowa, szarlotka z lodami, ale też ryż pieczony z jabłkami bądź pieczone jabłka. Jabłka zapiekane w cieścieto bardzo ciekawy pomysł na zastąpienie dość tuczącej szarlotki równie smacznym deserem. Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego, a chcesz posiadać szczupłą sylwetkę, przeczytaj poniższy przepis na pieczone jabłka.

    Przepis na pieczone jabłka
    Do przygotowania pieczonych jabłek będziesz potrzebowała:

    1 kg jabłek,
    1 łyżeczki cukru waniliowego,
    1 łyżeczki cynamonu,
    3 łyżeczek rodzynek,
    10 dag miękkiego masła,
    soku z cytryny,
    ½ szklanki mąki,
    szczypty soli,
    4 łyżek cukru pudru.

  20. Marta
    23 kwietnia 2017 / 22:01

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest szarlotka mojej mamy, która przypomina mi o beztroskim dzieciństwie w moim rodzinnym domu, które teraz wspominam z wypiekami na twarzy i ogromną radością. Pamiętam jak razem z moim bratem w wakacyjne poranki chodziliśmy do sadu zbierać świeże papierówki. Zawsze wracaliśmy z pełnymi koszykami i…brzuchami. Do tej pory pamiętam naszą starą stolnicę i mamę pracującą przy oknie. Wiedzieliśmy wtedy, że ciasto jest już włożone do formy. Szybko obieraliśmy jabłka, kroiliśmy je w półksiężyce, a mama układała je z taką dokładnością, jakby to był jakiś konkurs o drogocenną nagrodę. Nigdy nie zapominała o cynamonie. Po posypaniu brązowym szronem na wierzchu układała z ciasta cienkie paski, przypominające szachownicę. Na sam widok ciekła nam ślinka. Odliczaliśmy z niecierpliwością minuty. Zapach, który unosił się w domu był z jednej strony irytujący( ze względu na czekanie) ale z drugiej tak przyjemny, że mógłby zostać z nami na zawsze. Gdy nadszedł ten moment, kiedy ciasto musiało opuścić piekarnik, a powitać drewniany blat stołu, radości nie było końca. Pomimo tego, że mama zabraniała nam jeść ciepłe ciasto, drobnymi paluszkami skradaliśmy małe kawałeczki. Mama już wtedy wiedziała, że będzie zmuszona do zrobienia kolejnej porcji. Dlaczego? Tata nawet nie zdążył na jeden kawałek. Najzabawniejsze jest w tym wszystkim to, że ta sytuacja powtarza się w każde święta. Tylko, że teraz ja stoję przy naszym rodzinnym oknie, przy starej stolnicy z mojej mamy zeszytem na najlepszy jabłecznik, jaki kiedykolwiek jadłam.
    Przepis z zeszytu moje mamy:
    – 3 szklanki mąki tortowej
    – 250 gr margaryny roślinnej
    – szczypta soli, 3 łyżeczki cynamonu
    – pół łyżeczki proszku do pieczenia
    – 4 duże jabłka
    – 50gr cukru brązowego lub ksylitolu
    – 4 jajka

  21. fifi
    23 kwietnia 2017 / 22:13

    Zdecydowanie jest to lazania. Dlaczego bo smaczna i pożywna

  22. Danuta
    23 kwietnia 2017 / 22:45

    Zapiekanki każdej maści 🙂

  23. ryba
    23 kwietnia 2017 / 23:39

    Najbardziej lubię żeberka zapiekane w coca coli :0 pyszne nietuzinkowe nikt się nie zorientuje co to za marynata a smak naprawdę nieziemski :0

  24. Rafał
    24 kwietnia 2017 / 11:58

    zdecydowanie kurczak z warzywami. jestem w tym Mistrzem przez duże M ! cały kurczak mocno przyprawiony słodka papryką, ziołami prowansalskimi i co tam jeszcze mam po ręką i do niego mnóstwo marchewki, kilka ziemniaków pokrojonych w paski, bakłażan, dużo cukinii, pieczarki i cebula. 40 minut piekę warzywa na 180 stopni, kurczaka w zależności od wielkości ale około 75 minut.
    Nawet moja Mama, która nie przepada za pieczarkami, bakłażanem czy cukinią zawsze prosi o dokładkę.

  25. Malgosia
    24 kwietnia 2017 / 12:10

    Uwielbiam słodkie wypieki, ale moją ulubioną potrawą z piekarnika na pewno jest pasztet z selera. Przygotowuję go głównie na święta, ale czasem nachodzi mnie też na niego ochota w bardziej zwyczajne dni.
    W najprostszej wersji potrzeba do niego tylko główkę zwykłego selera, cebulę bułkę tartą i jajko (a w wersji bezjajecznej aquafabę – wodę pozostałą po gotowaniu ciecierzycy). Cebulę siekam i podsmarzam, selera trę lub siekam w blenderze (wersja o wiele szybsza i łatwiejsza!), dodaję do cebuli i razem duszę. Gdy seler jest już miękki, dodaję bułkę tartą, sól, pieprz, żółtka i ubitą pianę z białek (lub aquafaby). Delikatnie mieszam i piekę w 180 stopniach.
    W bardziej świątecznej wersji dodaję też namoczonych suszonych grzybów i imbiru.
    Świetny na kanapkach, albo sam wyjadany prosto z lodówki!

  26. Wojciech
    24 kwietnia 2017 / 12:20

    W nasze kuchni piekarnik wiedzie prym ponieważ powstają w nim domowe chleby, które wyparły już na dobre pieczywo sklepowe. I tak naprawdę piekarnik jest na okrągło „czerwony” bo co rusz coś pysznego z niego wyskakuje od słodkości po dania obiadowe. Od dawna już naszym ulubionym daniem z piekarnika jest lazania, która zawsze wychodzi wyśmienicie. Gdy wyjeżdżam w delegacje żona zawsze serwuje mi te pyszne bogactwa z piekarnika. Bez piekarnika nasza kuchnia nie była by kuchnią. Nowy blender do koktajli które uwielbiamy byłby teraz najlepszym prezentem urodzinowym 🙂

  27. Koffy
    24 kwietnia 2017 / 13:04

    Moje ulubione danie z piekarnika to tarta na spodzie jaglanym z dodatkiem zielonych szparagów, świeżego szpinak, camemberta, łososia i suszonych pomidorów, posypana parmezanem i prażonymi pestkami dyni.
    Nie ma pyszniejszego dania!

  28. Majka
    24 kwietnia 2017 / 13:28

    Pieczenie w takim piekarniku to czysta oszczędność i praktyczne rozwiązanie. W naszym panuje kulinarna wszechstronność, mam wiele ulubionych dań więc nie sposób wymienić tę najlepszą. Za to na miano wcale nie takiej standardowej a wyjątkowej zasługuje zapiekana owsianka. Kiedyś ograniczałam owsiankę do ubogiej wersji gotowanej na mleku, na szczęście poznałam fantastyczny sposób na zapiekanie tak zdrowych przecież składników jak płatki owsiane i każde inne 🙂

  29. Danuta Żak
    24 kwietnia 2017 / 13:55

    Moje ulubione danie z piekarnika to zapiekanka z tego co akurat mam w lodówce, wszystkie resztki obiadowe są niezastąpione, ziemniaki, mięso czy warzywa mieszam, można dodać coś swieżego na to zioła jajko wymieszane ze śmietaną aby całość nie była za sucha a na koniec garść startego żółtego sera. Zapiekam około pół godziny i najlepszy obiad świata gotowy 🙂

  30. Magda
    24 kwietnia 2017 / 13:57

    moją ulubioną piekarnikową dobrocią są babeczki. Wydaje sie banalnie proste… no bo takie właśnie jest!
    Tak naprawdę to jedyna słodkość, która wychodzi zawsze. Można dowolnie modyfikować składniki, eksperymentować i zawsze się uda! Na okres-więcej czekolady, na lato- truskawka, na focha- ser,szynka i pietruszka.
    A samo zrobienie- czuję się jak Magda Gessler w kuchni.
    I jest plus- takie babeczki są idealne dla maluchów rozpoczynających swoją przygodę z jedzeniem. Babeczka- wiadomo, słodyczek- a cukru wcale w niej być nie musi. Uszy się trzęsą,dziąsła pracują.
    Jest jeszcze jeden plus- jak się zaznaczy kolor miski,w którą trzeba wsypać składniki sypkie i kolor tej na mokre to jest praktycznie 100% pewności, że nawet facet ogarnie. A wiadomo, jak facet ogarnie i się go pochwali to będzie ogarniał częściej!

  31. Edyta W
    24 kwietnia 2017 / 14:12

    Lubię używać piekarnika w mojej kuchni,bo wiem,że z nim zazwyczaj mi się upiecze;)
    Co najbardziej lubię pieczonego?
    Gołąbki pieczone mają o niebo lepszy smak niż gotowane.A przypieczona kapusta podkręca niebanalnie smak tego dania.
    Wykonuję je klasycznie:owijam mięso z ryżem w sparzone liście kapusty.Następnie wkładam do naczynia żaroodpornego zalewam bulionem i piekę pod przykryciem przez godzinę w 180*.Po tym czasie odkrywam zalewam sosem pomidorowym i znów traktuję temperaturą 180* przez 60 minut.W efekcie końcowym na talerzu ląduje bardzo aromatyczny gołąbek w sosie pomidorowym.Palce lizać!!!
    A na deser czekoladowe muffinki z piekarnika….Rozpieszczające podniebienie.
    Składniki na 12-14 muffinek:
    2 szklanki mąki
    pół szklanki cukru
    2 mocno czubate łyżeczki proszku do pieczenia
    2 czubata łyżki kakao
    tabliczka czekolady pokrojonej w dosyć grubą kosteczkę
    pół szklanki oleju
    1 jajko
    szklanka mleka
    Standardowo w jednej misce mieszamy suche składniki,w drugiej mokre.Dalej je łączymy.Przekładamy do foremek i pieczemy przez 15 minut w 200 stopniach.

    To moje ulubione hity pieczonej inspiracji kuchennej.Smakują zawsze wybornie i wyjątkowo.
    Polecam wypróbować.

  32. Grzegorz
    24 kwietnia 2017 / 14:14

    Hmm ciężko się zdecydować na jedną potrawę czy coś na słodko czy na słono. Czy pyszne ciasto marchewkowe czy zapiekane naleśniki ze szpinakiem… Cóż wybrać trzeba więc padło na ulubione zapiekane naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem.
    Niby proste a ile przyjemności:
    Naleśniki: 200 – mleka, 100 – wody, 160 – mąka, 1 jajko

    Podsmażamy rozdrobnionego kurczaka na oleju, przyprawy do smaku, woda, szpinak, sos 4 stery i trochę śmietany.

    To wszystko zawijamy w naleśniki i układamy w naczyniu żaroodpornym i zalewamy mieszanką z: 200 – śmietany, 3 jajka, startym serem.

    Pieczemy w piekarniku 200 stopni na 40 min

    Smacznego 🙂

  33. Monika.P
    24 kwietnia 2017 / 14:50

    Moje ulubione danie z piekarnika to crumble z owocami. Inaczej mówiąc są to owoce pod kruszonką przygotowane w naczyniu żaroodpornym lub kokilkach. Do przygotowania deseru potrzebujemy sezonowe lub mrożone owoce oraz kruszonkę powstałą w tradycyjny sposób z mąki, masła i cukru (w zależności od naszych upodobań możemy również dodać płatki owsiane, cynamon lub migdały). Ten deser jest idealny, gdy odwiedzą nas niezapowiedziani goście i akurat nie mamy w zanadrzu nic słodkiego, ponieważ jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Poza tym wspaniałe jest to, że do deseru możemy użyć ulubionych owoców, które można ze sobą łączyć, powodując niesamowite wrażenia kulinarne! 😉

  34. Gosia Woźniak
    24 kwietnia 2017 / 16:20

    Witam serdecznie.

    Moją ulubioną i zawsze sprawdzoną oraz smakowitą potrawą z piekarnika jest tarta z ciasta francuskiego z porem i cukinią.
    Najpierw podpiekamy ciasto.Na patelni podsmażamy pokrojona w plasterki cukinię,następnie podsmażamy por pocięty na kawałki z dodatkiem ziół prowansalskich i ostrej papryki.Na podpieczonym spodzie z ciasta rozsmarowujemy śmietanę wymieszaną z 2 łyżeczkami mąki, na wierzchu kładziemy pory, następnie cukinię, pokruszony ser feta, papryczkę chili i ewentualnie tarty ser. Wstawiamy do piekarnika na około 5 – 7 minut, do czasu aż składniki się podgrzeją. Tartę podaję zawsze z roszponką lub rukolą doprawioną solą, pieprzem, oliwą extra vergine i octem balsamicznym.

  35. Monika
    24 kwietnia 2017 / 16:32

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika (z którego korzystam przede wszystkim do przygotowywania słodkich wypieków) jest pieczone, zdrowe, lekkie ale pyszne ciasto jabłkowe, szybkie, proste i obłędnie pachnące cynamonem, kokosem oraz żurawiną. Zawsze używam prawdziwego masła, ucieram je z cukrem pudrem, dodaję żółtka, troszkę soku z limonki oraz stewię (zmniejsza kaloryczność ciasta, a przy okazji nadaje mu ciekawy posmak ). Oczywiście, dodaję też proszek do pieczenia i mąkę. Na koniec wlewam ubitą pianę oraz uprzednio przygotowaną masę ze startych kwaśnych jabłek, skrojonych żurawin oraz cynamonu, z domieszką wiórek kokosowych. Jeżeli ktoś woli, zamiast masy, można ułożyć jabłka grubo krojone. Też będzie i ładnie 🙂 Piekę w temperaturze ok. 175 stopni, do godzinki (ale lepiej ciasto wyciągnąć z piekarnika już po ok. 50 minutach). Na koniec można posypać startymi migdałami, pistacjami, pestkami dyni i innymi kruszonymi, zdrowymi ziarnami. Obłędny smak, aromat i wygląd – jeżeli tylko zechcesz….

  36. Oliwia
    24 kwietnia 2017 / 17:17

    Moją ulubioną „potrawą” z piekarnika jest pizza. Pyszna, pachnąca, domowa pizza. Na cienkim lub grubym cieście, to zależy od humoru. Nie ma nic lepszego niż domowa pizza z dodatkami wedle uznania! Zawsze, kiedy robię pizzę, cała rodzinka cieszy się niezmiernie i czeka z niecierpliwością na pierwszą pizzę. Zapach rozbiega się po całym domu a brzuchy są zawsze pełne. Kocham gotować, rozwijam się. Ale najważniejsze, że mam z tego radość. Gotowanie z pasją – to jest to!

  37. Aleksander
    24 kwietnia 2017 / 21:56

    Saksoński Placek Maślany. Pozdrawiam i polecam! 😀

  38. Olenka22
    24 kwietnia 2017 / 22:45

    Moje ulubione danie z piekarnika ? To własnoręcznie przygotowane przez moje dzieci parówki po kanadyjsku (z żółtym serem i przyprawami, zawinięte w boczek). Może nie są zbyt wyszukaną potrawą, ale smakują jak najlepsze delicje, gdy w każdy sobotni poranek jesteśmy oboje z mężem wołani do zastawionego śniadaniem stołu. Siadamy wtedy wszyscy razem i zajadamy się opowiadając sobie różne historyjki, rozmawiamy o tym co radosnego wydarzyło się przez cały tydzień. Dozwolone są tylko wesołe historie, bo to jedno z niewielu wspólnych śniadań w tygodniu, więc nie warto tracić go na smutki.

  39. Ewcia
    24 kwietnia 2017 / 23:44

    Najbardziej lubię ciasta 🙂 niestety zdecydować się tylko na jedno to byłaby zbrodnia, bo wielbię wszystkie jednakowo no może poza tymi…. fit 🙂 bo prawdziwe ciasto ma smakować a kalorie można odpuścić na ten moment rozkoszy 🙂

  40. Honorii
    24 kwietnia 2017 / 23:49

    Moją ulubioną potrawą z piekarnika są apetyczne i pyszne CUKINIE FASZEROWANE MIĘSEM I SEREM, które ujmą swym smakiem nawet dość wybredną osobę.

    Składniki:

    2 średnie cukinie
    500 g mięsa mielonego
    2 cebule
    1 świeża papryka
    4 ząbki czosnku
    0,5 pęczka natki pietruszki
    2 pomidory
    300 g sera żółtego, najlepiej Parmezan, bądź Radamer, ale może być i Gouda
    zioła prowansalskie, sól, pieprz do smaku

    Przygotowanie:

    Cukinie umyć, przeciąć na pół wzdłuż i wydrążyć środki. Do mięsa dodać pokrojoną w kostkę cebulę, paprykę, wyciśnięty czosnek, zioła prowansalskie, posiekaną natkę, a także sól i pieprz do smaku. Dołożyć również ok. 200 g sera żółtego pokrojonego w kostkę. Wszystko dokładnie wymieszać i napełnić połówki cukinii. Na mięso położyć pokrojonego w cząstki pomidora i posypać pozostałym serem startym na tarce. Tak przygotowane cukinie wyłożyć na natłuszczoną blaszkę i piec w temperaturze 180°C przez mniej więcej 45 – 50 minut.

    ps. Jak ktoś lubi, to może troszkę zwiększyć ilość niektórych składników, np sera, czy mięsa.

    Nic tylko zajadać się ze smakiem!

  41. 25 kwietnia 2017 / 9:19

    Dobra jest każda potrawa z piekarnika,
    bo się stania przy garach unika.
    Wstawisz szybciutko i zapominasz,
    aż minie jedna lub druga godzina.
    A w międzyczasie robisz, co chcesz –
    uwielbiam piekarnik (choć stary), wiesz?

    A gdy zapachnie, że ślinka poleci,
    i pod nogami zakręcą się dzieci,
    możesz wyciągać, do stołu zasiadać,
    i pyszną karkówkę w kapuście zajadać.

    Bo dla mnie najlepsza jest z piekarnika,
    karkówka w kapuście! – szkoda, że w mig znika!

  42. 25 kwietnia 2017 / 9:45

    Ziemniaczki z działki ..oczywiście nie obrane plus mix warzywek : marchew, pietrucha, seler, pieczarki, cukinia, papryka, kalafior w kurkumie…do tego ogórek kiszony oczywiście ukiszony przeze mnie..szybko, zdrowo i smacznie;-) i bardzo kolorowo czyli coś dla pozytywnie zapieczonych;-)

  43. Alutka
    25 kwietnia 2017 / 11:23

    Moja ulubiona potrawa to oczywiście szarlotka dobrze NADZIANANA 🙂 ciasto nie jest tak ważne jak spora ilość słodziutkich jabłuszek 🙂 ich smak musi dominować 🙂 goście zawsze zadowoleni 🙂

  44. Grzesiek
    25 kwietnia 2017 / 13:33

    Najlepsza potrawa z piekarnika może być tylko jedna. Pasztet z cukini.

    Nie jestem zawodowym kucharzem, ale to co zawsze chętnie robię to pasztet z cukinii z wątróbką. Zbliża się sezon na cukinie, więc chętnie kilka razy go zrobię.

    Przepis jest bardzo prosty: 300 g wątróbki, 3 cukinie, szklanka bułki tartej, kostka sera zółtego, trochę oleju i przyprawy.
    Wszystko to trzeba zblendować, wymieszać i wrzucić do piekarnika na godzinkę.

    Najlepsze w tym wszystkim jest to, że pasztet nie pachnie wątróbką i mogą go jeść nawet osoby, których odrzuca zapach podrobów (a z wieloma takimi osobami już się spotkałem).

  45. 25 kwietnia 2017 / 13:47

    Moja ulubiona potrawa z piekarnika sa zapiekanki pod kazda postacia,ciasta ,doslownie wszystko co mozna upiec 🙂 Mam duza rodzine i bardzo czesto przygotowuje potrawy z piekarnika 🙂

  46. Natalia
    25 kwietnia 2017 / 14:51

    Ulubieniec z piekarnika to kurczak pieczony w całości z ziemniaczkami mogą być słodkie bataty do tego marchewka pietruszka całość opórszyć tymiankiem rozmarynem i podlać bulionem a potem siup na 2 godzinki w 180 stopni 🙂 polecam wypróbować nie ma sobie równych 🙂

  47. Justyna
    25 kwietnia 2017 / 17:12

    Najlepsze danie z piekarnika dla mnie to Pizza pepperoni na domowym cienkim cieście mmm ;-). Uwielbiam piec… urozmaicać o dodatkowe składniki mięsne i warzywne ;-), Oczywiście sekretem najlepszej pizzy jest ciasto !! polecam !!! 500 g mąki pszennej typ 450 (ok. 3 szklanek)
    2 łyżki oliwy
    1 łyżeczka soli
    7 g drożdży instant lub 25 g świeżych
    250 ml ciepłej wody (30-35 stopni C) (szklanka)
    2 łyżeczki cukru
    Smacznego 🙂

  48. Sardyna
    25 kwietnia 2017 / 17:46

    Moim ulubionym daniem jest zapiekana ryba z cukinią, pastą z papryki i pomidorami.
    Do tego brązowy ryż z dodatkiem sosu sojowego.
    Zdrowe i smaczne 🙂

  49. Milka Gotuje
    25 kwietnia 2017 / 18:17

    Moje ulubione danie z piekarnika to Bezglutenowe Brownie z Wiśniami. Ciasto nie zawiera mąka, główne składniki to banany i czerwona fasola. Jak przystało na brownie, ciasto jest obłędnie czekoladowe, do tego kwaskowe wiśnie, które przełamują słodycz czekolady. Najlepsze jest to, że ciasto przygotowuje się tylko 10 minut, potem wystarczy wrzucić do piekarnika i gotowe!

  50. Danusia
    25 kwietnia 2017 / 21:18

    Najbardziej w piekarniku lubię piec 🙂 haha takie proste zastosowanie ale polecam każdemu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 + 27 =