Dzień Śniadanie Daje Moc – relacja

Dzisiaj celebrujemy Dzień Śniadanie Daje Moc. To święto śniadaniowe obchodzone już od 5 lat w ramach programu Śniadanie Daje Moc. Jest to program edukacyjny, który ma za zadanie zwiększać naszą świadomość odnośnie roli śniadania w diecie dziecka oraz zasad zdrowego odżywiania. Pilnując, aby dzieci zjadły pełnowartościowy posiłek przed wyjściem do szkoły nie zaspokajamy jedynie jego potrzeby głodu, ale także dbamy o jego prawidłowy rozwój, koncentrację i utrzymanie odpowiedniego poziomu energii niezbędnej do efektywnej nauki i zabawy.

Dobry początek dnia zapewnia równy start i wyrównuje dzieciom szanse wśród licznych szkolnych obowiązków. W ramach klasowych Klubów Śniadanie Daje Moc nauczyciele organizują dla dzieci lekcje na temat zdrowego odżywiania połączone często ze wspólnymi śniadaniami, podczas których dzieci w prosty i zabawny sposób przyswajają zasady zdrowego odżywiania opracowane przez Instytut Matki i Dziecka na potrzeby programu. Ponieważ najlepsze efekty zawsze zapewnia nauka przez zabawę są one bardzo przystępne i zrozumiałe dla najmłodszych, a poprzez konsekwentne ich stosowanie szybko wchodzą w nawyk. Wspólne działania w klasie to okazja do spróbowania nowych smaków, dyskusji na temat ulubionych śniadań kolegów i koleżanek, a także radość z dzielenia się z innymi.

W tym roku do programu zgłosiło się ponad 7300 szkół podstawowych z całej Polski! Dzień Śniadanie Daje moc obchodzimy 8 listopada, jednak ze względu na to, że w tym roku data ta przypadała w niedzielę, obchody przesunięte zostały na piątek 6 listopada. Jak wiecie jest to inicjatywa, którą w pełni popieram i pomimo, że moje dzieci nie są jeszcze w wieku szkolnym postanowiliśmy obchodzić ten szczególny dzień w rodzinnym gronie w naszym domu ; )

Kilka dni wcześniej wspominałam mojej Córce, że czeka nas wyjątkowe wydarzenie, podczas którego to ona będzie miała okazję przygotować coś pysznego na nasze wspólne śniadanie. Oczywiście była bardzo zadowolona, że będzie mogła wcielić się w rolę naszego szefa kuchni, a ja otrzymałam miano jej asystenta.. ; )

Przed przystąpieniem do pracy obowiązkowo umyliśmy ręce.


ręce

Pamiętając o 12 zasadach zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka dla programu Śniadanie Daje Moc przygotowałam składniki potrzebne do skomponowania pożywnego i smacznego śniadania. Gabrysia chętnie przystąpiła do pracy i w dużym skupieniu realizowała swoje kulinarne pomysły ; )


IMG_3068
Zaczęliśmy od przygotowania kanapek.


IMG_3042
 


IMG_3039
Dla Taty duża porcja wędliny.


IMG_3055

Dla brata ser jako podpora mocnych kości.


IMG_3059

Oczywiście dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw i owoców to dzień stracony!


IMG_3084 kopia

Praca w kuchni również może być kreatywna ; )


IMG_3137

Na koniec pozostaje duma z siebie i wspólne celebrowanie pysznego śniadania : )


IMG_3112

Smacznego!

 

Jeśli w tym roku nie zdążyliście przyłączyć się do programu, gorąco Was zachęcam do monitorowania akcji w przyszłym roku. Aby to zrobić warto zapoznać się ze stroną internetową programu. Znajdziecie tam również scenariusze wspólnych zabaw, inspiracje śniadaniowe, a co ważniejsze sprawicie ogromną radość swoim pociechom. Nic tak nie zbliża jak wspólne działania w kuchni ; ) Dzień Śniadanie Daje Moc jest punktem kulminacyjnym programu, ale pamiętajmy, że jego założenia obowiązują cały rok : )

Komentarzy: 12

 1. Iwona
  6 listopada 2015 / 19:22

  Masz słodką córeczkę 🙂

  • Marta
   Autor
   6 listopada 2015 / 19:46

   Dziękuję 🙂

 2. 6 listopada 2015 / 19:44

  Powinni Was doliczyć do tej lekcji zdrowego gotowania 🙂

  • Marta
   Autor
   6 listopada 2015 / 19:47

   Co racja to racja 🙂

 3. Magda
  7 listopada 2015 / 0:28

  Fajny pomysł 🙂

  • Marta
   Autor
   7 listopada 2015 / 23:10

   Zdecydowanie, super inicjatywa, warto o tym mówić, bo temat niezwykle ważny 🙂

 4. Milena
  7 listopada 2015 / 21:12

  Fajny dzień mój Antoś w szkole też obchodził i wrócił cały podekscytowany 🙂

  • Marta
   Autor
   7 listopada 2015 / 23:10

   Super 🙂

 5. Madzia
  9 listopada 2015 / 23:48

  Super !

  • Marta
   Autor
   10 listopada 2015 / 1:24

   Dziękuję 🙂

 6. 20 listopada 2015 / 11:42

  Super wspólne śniadanie!

  • Marta
   Autor
   20 listopada 2015 / 13:27

   Razem najlepiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
3 + 10 =