Tradycja na czasie – warsztaty kulinarne z Galeo

W ostatni weekend września miałam okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych z marką Galeo organizowanych w Cook Up studio w Warszawie. Tym razem cofnęliśmy się do kuchni naszych prababć, bo tematem przewodnim była “Tradycja na czasie”, która pozwoliła nam odkryć oryginalne przepisy z XIX wieku. Jak zawsze pracowaliśmy pod czujnym okiem Macieja Wawryniuka, który jest doradcą kulinarnym i szefem studia kulinarnego marek Kamis i Galeo.

Po krótkiej prezentacji produktów podzieliliśmy się na zespoły i zabraliśmy do gotowania. Plan jak zawsze był bardzo ambitny, a dania wyjątkowo zaskakujące. Przepisy pochodziły z książki „Kuchnia Polska” J. Schmidta wydanej w 1856 r., co było dodatkowym utrudnieniem, bo język opisujący sposób przygotowania dań był mniej oczywisty i przystępny niż się spodziewaliśmy : )

Wśród naszego menu znalazły się: zupa rakowa, mostek cielęcy, ozór wołowy, budyń z wątróbki (brzmi kontrowersyjnie, ale smakuje jak przepyszny pasztet : ), jesiotr z rumianym sosem, faszerowane ostrygi, żabki w frykasie, placuszki karlsbadzkie, czy makaroniki.

Bardzo zasmakowała mi zupa rakowa, na którą oryginalny przepis zostawiam Wam poniżej : )

„Odgotuj na każdą osobę po trzy raki w słonej wodzie z koprem, poodbieraj szyjki i nóżki, wyłuszcz mięso ze skorupek, szyjek i nóżek ile się da, wszystkie skorupki zaś ubij w moździerzu na masę, uduś je w rądlu na ćwierci funta masła, przeciśnij przez serwetę, z czego otrzymasz rakowe masło, które zalej mocnym rosołem, zrób zaprażkę, rozprowadź to wszystko, zagotuj, przecedź do wazy na smażone grzanki, dodaj szyjki i nóżki czyli mięsko z nich, i wydaj na stół.”

Wesoła i sympatyczna atmosfera sprawiła, że, spotkanie minęło bardzo szybko, a jedzenie, które przygotowaliśmy smakowało jak zawsze pysznie. Ogromnie się cieszę, że miałam okazję wziąć udział w warsztatach i wzbogacić się o nową wiedzę. Bardzo dziękuję za zaproszenie i udostępnienie zdjęć. Mam nadzieję, że wkrótce będzie kolejna okazja do spotkania i wspólnego gotowania : )

Komentarzy: 6

 1. Iza
  17 października 2018 / 13:41

  Super 🙂

  • Marta
   Autor
   17 października 2018 / 22:45

   🙂 🙂 🙂

 2. Aga
  17 października 2018 / 21:17

  Fajne spotkanie zawsze Ci zazdroszcze tych warsztatow 🙂

  • Marta
   Autor
   17 października 2018 / 22:46

   Było super 🙂

 3. Majka
  18 października 2018 / 10:55

  Oryginalnie i pysznie 😃 Miałam już okazję zasmakować zupki rakowej i też mi bardzo zasmakowała.

  • Marta
   Autor
   18 października 2018 / 23:44

   Moje ulubione warsztaty 🙂 Zupa rakowa była hitem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 + 2 =